Johannesburg - Jihoafrická policie zadržela a obvinila z podvodu Ivana Savova. Bulhar je manažerem všech obchodů manželky podnikatele Radovana Krejčíře.
Vyšetřování jihoafrických finančních aktivit uprchlého českého podnikatele vrhá nové světlo na případy vražd, které se v jeho okolí v JAR udály. Informoval o tom web listu Mail&Guardian.
Z dokumentů, jež souvisejí s Krejčířovým obstaveným majetkem, mimo jiné vyplývá, že jedna z obětí úterního bombového útoku papírově vlastnila společnost zastřešující Krejčířovy obchody.
Server thepost.co.za poznamenal, že Krejčíř, kterému doposud žádný násilný čin nebyl prokázán, by mohl být jako známý americký mafiánský boss Al Capone. Ten se nakonec dostal do vězení kvůli krácení daní.
Soukromý jihoafrický vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se případu uprchlého Čecha dlouhodobě věnuje, označil Krejčíře za "korupční mašinu", která se po dvouleté tvrdé práci berního úřadu (SARS) se "skřípěním zastavila". Krejčířovi doporučil, aby se vrátil zodpovídat do Česka, pokud nechce okusit jihoafrické vězení.
"Doufám, že od teď, když bude chtít krabičku cigaret, bude si muset říct kurátorovi o 30 randů (60 korun)," dodal O'Sullivan.
Při výbuchu v Krejčířově směnárně Moneypoint na johannesburském předměstí Bedfordview zahynuli dva lidé - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. A právě Bvuma byl majitelem firmy Crosspoint, jež na trhu působila jako Moneypoint.
Policie se domnívá, že Bvuma vystupoval jako takzvaný bílý kůň a že obchodní společnost údajně zakoupil v roce 2012. Během vyšetřování dřívějších Krejčířových daňových nesrovnalostí Bvuma prohlásil, že nerozumí kupní smlouvě, že o operacích firmy Crosspoint nemá žádné povědomí a že ji řídí Bulhar Ivan Savov.
Podle SARS se Savov označil za manažera, který má na starost všechny obchody Krejčířovy manželky Kateřiny. Jihoafrická média uvedla, že na Krejčířovou je registrována řada nemovitostí a podniků a sám Krejčíř v minulosti opakovaně prohlásil, že je chudý a že mu finančně pomáhá manželka.
Dokumenty Krejčířova daňového vyšetřování také ukazují, že Čechův zavražděný německý obchodní partner Uwe Gembala byl podle policie zabit v domě, který si pronajal Savov. Ten byl v době vraždy mimo JAR.
Zmizelých 20 miliónů korun
Jihoafričtí kriminalisté podle serveru Eyewitness News potvrdili, že úřady Savova vzaly ve čtvrtek do vazby a obvinily jej z podvodu ohledně částky deset milionů randů (zhruba 20 milionů Kč). Tato suma podle představitele speciálního kriminalistického týmu zvaného Jestřábi Paula Ramaloka zmizela z jisté bezpečnostní společnosti. Mezi případem údajného podvodu, který vyšetřovatelé otevřeli dříve během roku v oblasti Johannesburgu zvané Kliptown, a zadrženým existují vazby, citoval server činitele.
Ačkoli na účtech Crosspointu byly podle SARS značné příchozí i odchozí transakce, firma požádala o vrácení daně za rok 2010 s tím, že prodělala takřka 170.000 randů (asi 337.000 korun). Vratky daně z příjmů z let 2011 a 2010 ještě nejsou vyřízené.
Podle SARS také Krejčíř vyplatil 3,7 milionu randů (přes 7,3 milionu korun) své někdejší pravé ruce Georgi Smithovi, který je znám jako Louca. SARS to považuje za falešnou půjčku. S Loukou se Krejčíř seznámil ve vazbě, kde pobýval v roce 2007 po svém příjezdu do JAR na falešný pas. Po zavraždění šéfa striptýzového klubu Lollyho Jacksona uprchl Louca na Kypr, kde se brání vydání do JAR.
SARS v pátek prozatímně zabavila majetek celkem 14 společností. Pod kontrolou úřadů je nyní mimo jiné 11 aut včetně Krejčířových luxusních sportovních vozů Lamborghini a Porsche a také Krejčířova rezidence v Bedfordview. Krejčíř, který se proti tomuto opatření může odvolat do 2. prosince, prozatím záležitost nekomentoval.
V pátek ale vydal prohlášení, ve kterém označil úterní útok za teroristický čin. Důrazně také odmítl spekulace, že by se na něm podílel. Řekl, že mu v JAR kdosi usiluje o život, netuší ale kdo.
Krejčíř také prohlásil, že je v JAR šťastný a že odjet ze země nechce. V JAR ale vznikla petice, která usiluje o jeho vyhoštění. Podle portálu iol.co.za se obyvatelé předměstí Bedfordviewu pomsty Krejčíře natolik bojí, že svůj podpis odmítají připojit.
České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti. Krejčíř v Jihoafrické republice požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.