Jako z akčního filmu. Krejčíře měla z vězení vystřílet skupina žoldáků, tvrdí vyšetřovatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2016 18:49
Krejčířův útěk z Jihoafrické věznice Zonderwater měl vypadat jako z akčního filmu. Z káznice měla Čecha dostat desetičlenná skupina s útočnými puškami R4. Předpokládalo se, že útěk bude doprovázet několik vražd v Mamelodi, jejichž cílem bylo zmatení a vytížení policie. Krejčíř byl za vše ochoten zaplatit asi 30 milionů randů (47 milionů korun). Uskutečnění útěku zhatila zvláštní policejní jednotka z Kapského Města, jejíž členové se do organizace pod falešnou identitou zapojili.
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Johannesburg - Čech Radovan Krejčíř plánoval letos v březnu útěk z jihoafrické věznice Zonderwater ve velkém stylu, z ostře střežené káznice mu měla pomoci prostřílet se desetičlenná skupina s útočnými puškami R4.

Informoval o tom portál Visiontactical.co.za s odvoláním na člena vyšetřovatelského týmu Bonganiho Ginindy. Soud v Johannesburgu mezitím řešil průtahy v procesu s Krejčířem a čtyřmi dalšími lidmi obviněnými z vraždy podnikatele Sama Issy.

Plán, který policie odhalila a kvůli kterému Krejčíř čelí v Jihoafrické republice dalšímu stíhání, počítal s tím, že Čech se po úspěšném útěku ukryje v domě na pretorijském předměstí Mamelodi. Předpokládalo se, že útěk bude doprovázet několik vražd v Mamelodi, jejichž cílem bylo zmatení a vytížení policie. Krejčíř byl za vše podle Ginindy ochoten zaplatit asi 30 milionů randů (47 milionů korun).

Gininda ve své výpovědi řekl, že ozbrojenci chtěli Krejčíře z věznice odvézt do Cullinanu nedaleko Pretorie, kde se také nachází věznice Zonderwater. Z Cullinanu by se pak přemístil do Mamelodi, kde Krejčíř plánoval platbu za svůj útěk. Po rozdělení peněz by ozbrojenci zabili několik místních lidí, což by zahltilo policii prací, takže Krejčíř by mohl oblast nerušeně opustit, uvedl Gininda.

Útěk zhatila speciální jednotka z Kapského Města

Uskutečnění útěku zhatila zvláštní policejní jednotka z Kapského Města, jejíž členové se do organizace pod falešnou identitou zapojili. Z napomáhání Krejčířovi v útěku byli již dříve obviněni dva muži, mimo jiné i vězeňský dozorce Solly Metlae.

V Johannesburgu mezitím pokračoval proces s Krejčířem kvůli vraždě Issy, jeho začátek ale zpozdilo několik komplikací. Krejčířův obhájce Cliff Alexander si u soudu stěžoval na to, že se svým klientem se může scházet výhradně ve věznici a ne také v budově soudu.

"Žádnému obhájci by nemělo být bráněno v konzultacích s klientem," řekl Alexander. Uvedl také, že v současné době s Krejčířem nemůže jednat v zadržovací cele v budově soudu, jak je běžné, ale musí za ním jezdit do věznice Zonderwater. Dodal, že cesta do věznice mu trvá 90 minut.

Dalším problémem, který zpozdil dnešní pokračování procesu, byla stávka v johannesburské věznici. Někdejší taxikářský šéf Siboniso Miya, který je spolu s Krejčířem obviněn, se k soudu nemohl dostat. Soudce Winston Msimeki proto slyšení přesunul na odpoledne, kdy slyšení odročil na úterý.

Issa, přezdívaný Black Sam (Černý Sam) nebo Cripple Sam (Mrzák Sam), byl považován za Krejčířova pobočníka a podle jihoafrických médií obchodoval s drogami. Prokurátor Lawrence Gcaba podle The Star tvrdí, že Krejčíř dlužil Issovi peníze a raději ho dal zavraždit, než aby mu je musel vracet. Čech jakoukoli vinu odmítá.

O Krejčířovi jsem se dozvěděl všechno, pohrdám jím a zároveň je mi ho líto, říká herec Hynek Čermák, představitel gangstera ve filmu na motivy života Radovana Krejčíře. Z politiky je prý zoufalý. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy