Tisk: Krejčíř chtěl prchnout ve vrtulníku, na útěk z vězení si dal stranou přes 400 milionů korun

ČTK ČTK
4. 10. 2015 12:15
Radovan Krejčíř měl na svůj útěk z vazby, který před týdnem zmařila jihoafrická policie, připraveno 246 milionů randů (přes 434 milionů korun). Část měla jít na úplatky strážných, část byla na zajištění helikoptéry, kterou měl odletět. Při razii v cele se našly zbraně, šroubováky, deset mobilních telefonů i paměťová karta se jmény svědků a vyšetřovatelů. Členy ostrahy už policisté identifikovali, brzy dojde k jejich zatčení.
Radovan Krejčíř u soudu v JAR.
Radovan Krejčíř u soudu v JAR. | Foto: Reuters

Johannesburg - Na útěk Čecha Radovana Krejčíře z jihoafrické vazby, jehož zmaření před týdnem oznámila jihoafrická policie, bylo prý připraveno 246 milionů randů (přes 434 milionů korun).

S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal list The Sunday Independent.

Na úplatky trojice vězeňských strážných z této sumy putovalo 1,5 milionu randů (přes 2,6 milionu korun), další peníze měly mimo jiné sloužit k zajištění helikoptéry, kterou měl Krejčíř odletět.

Do útěku byli zapojeni i policisté

"Část peněz byla vyplacena lidem, kteří byli do plánu na jeho zmizení z vězení zapojeni, a to včetně policistů, a k zaplacení přistávacích poplatků za pronajaté letadlo, se kterým měl odletět ze země," napsal list na svém webu.

Podle jeho zdrojů tři členové vězeňské ostrahy již byli identifikováni, takže je možné brzy očekávat jejich zadržení.

Policie prozatím nepotvrdila, že Krejčířovi opravdu pomáhali tři strážní.

Při razii v Čechově cele našli policisté pistoli, nůž, elektrický paralyzér, pepřový sprej, šroubováky, deset mobilních telefonů, paměťovou kartu a diář se jmény svědků a vyšetřovatelů všech jeho případů.

Policie zasáhla o den dřív

Útěk byl údajně připravován na minulou neděli, o den dříve ale zasáhla policie. Tu upozornil soukromý vyšetřovatel Paul O Sullivan, jenž se Krejčířovými aktivitami dlouhodobě zabývá.

Krejčíř byl následně přemístěn do podzemní cely. Policejní mluvčí Solomon Makgale řekl, že při prohlídce byl nalezen i náčrt mapy vězeňské budovy.

Soud v Johannesburgu na konci srpna shledal Krejčíře vinným z pokusu o vraždu, z únosu a z pokusu o přechovávání narkotik.

Výši trestu by si mohl vyslechnout 12. října. Kromě toho je podezřelý z četných dalších těžkých zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy