Krejčířovi při pokusu o útěk pomáhali zaměstnanci vězení, tvrdí noviny

ČTK ČTK
29. 9. 2015 11:46
První zpráva o chystaném - v pořadí již čtvrtém - útěku se objevila během víkendu. Kromě zbraní, paralyzéru, mobilních telefonů a dalších předmětů použitelných při útěku našli policisté u Krejčíře údajně také ručně psaný deník, který by prý mohl pomoci při vyšetřování dalších kauz.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrická policie podezřívá z pomoci Radovanovi Krejčířovi při pokusu o útěk z vazby zaměstnance vězení, napsal deník Eyewitness News.

Policie v sobotu při prohlídce cely našla u Čecha mimo jiné pistoli, nůž a mobilní telefony.

Kromě zbraní, paralyzéru, mobilních telefonů a dalších předmětů použitelných při útěku našli policisté u Krejčíře údajně také ručně psaný deník, který by prý mohl pomoci při vyšetřování dalších Krejčířových kauz.

"Dobré na Krejčířovi je, že si všechno zapisuje," uvedl mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale. Vše údajně Krejčíř ukryl pomocí propašovaného šroubováku do běžeckého pásu, který má k dispozici.

Vyšetřovatelé mají prý důvodné podezření, že Krejčířovi pomáhal jeden nebo více zaměstnanců vězení. Zda podezřívají konkrétní osobu, ale nesdělili.

Čtvrtý pokus o útěk

Podle serveru Eyewitness News se policistům už podařilo identifikovat pistoli, kterou u Krejčíře našli. Patřila údajně muži, který zemřel v roce 1999. Soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se Krejčířovými kauzami dlouhodobě zabývá, ale tvrdí, že patřila příslušníkovi jihoafrické armády.

Makgale už sdělil, že se jednalo o čtvrtý Krejčířův pokus o útěk z vězení. Mělo k němu prý dojít v neděli, ale díky informacím tajných služeb se ho podařilo zmařit. "Zajištěný měl i vrtulník a luxusní automobil, který by ho odvezl ze země," uvedl Makgale.

V pondělí se v jihoafrických médiích objevila zpráva, že informaci o chystaném útěku policii předal soukromý vyšetřovatel O'Sullivan. Údajně se obával v případě Krejčířova útěku o svůj život. Policie ale později popřela, že by informaci měla z tohoto zdroje.

V rozhovoru poskytnutém deníku The Star O'Sullivan sdělil, že by se postaral, aby byl Krejčíř v případě útěku "do 24 hodin mrtvý".

Udělal by to prý v sebeobraně. "Vzhledem k tomu, že se mě pokusil zabít už šestkrát a že pravidelně vyjadřuje úmysl mě zabít, myslím, že by to bylo ospravedlnitelné," uvedl.

Za jeden z pokusů o vraždu O'Sullivana se Krejčíř zodpovídá před jihoafrickým soudem. Další prý nedávno zorganizoval přímo z vězení, když najal dva nájemné vrahy údajně z České republiky.

Soud v Johannesburgu shledal na konci srpna Krejčíře vinným z pokusu o vraždu, z únosu a z pokusu o přechovávání narkotik. Výši trestu by si měl obžalovaný podle dosavadních informací vyslechnout 12. října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy