reklama
 
 

Krejčíř chce ovládnout Kapské Město

21. 10. 2013 20:59
Jihoafrická média Krejčíře spojují s nejméně deseti vraždami v podsvětí.

Johannesburg - Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř dál zaměstnává jihoafrická média. Spojují jej s nejméně deseti vraždami v prostředí tamního podsvětí.

Nově ho obviňují třeba z toho, že se pokouší ovládnout scénu v Kapském Městě.

List Sunday World o víkendu napsal, že Čech si vybudoval blízké vztahy s tamní vlivnou figurou Markem Lifmanem. Citoval také znalce zločineckého prostředí, podle nějž Krejčířovy aktivity zastiňují i místní bosse. Krejčíř obvinění ostře odmítl.

Nitky vedou ke Krejčířovi

Jihoafrickou republiku v uplynulých týdnech znepokojily dvě vraždy a nitky jejich vyšetřování se podle novinářů sbíhají opět u Krejčíře.

V polovině října byl zastřelen Jihoafričan libanonského původu Bassam Issa a týden předtím Leon Davids, člen kapského gangu Sexy Boys. Davids byl v programu na ochranu svědků a s policií spolupracoval na vyšetřování vraždy šéfa místního podsvětí Cyrila Beeky. Rovněž Beekova smrt před dvěma lety podle médií souvisí s Krejčířem.

Tyto vraždy a červencový pokus o zavraždění Krejčíře, na kterého mířily hlavně z dálkově ovládané zbraně umístěné v zaparkovaném autě, jihoafrickým podsvětím otřásly, píše Sunday World.

Další možná budou následovat, protože na řadě prý může být právě Lifman, majitel dostihových koní a kapský obchodník s módou. Tento podnikatel se prý obává, že jeho zabití si objednal Krejčíř, který mu údajně nesplatil část dluhu.

Jiná liga

"Lifman je pro Radovana klíčem ke Kapskému Městu. Spousta lidí začíná chápat, že Radovan hraje jinou ligu. On se pro tenhle způsob života narodil - naši jsou jen amatéři," citoval Sunday World anonymní zdroj obeznámený se zločineckým prostředím.

Krejčíř veškerá obvinění odmítá a považuje je za vykonstruovaná. "To je vtip? Od té vraždy noviny denně tisknou deset různých zpráv o tom, co se stalo a co jsem údajně udělal. Je to směšné," zavrhl spekulace podnikatel.

"Ano, znám Marka Lifmana. Je to můj kamarád a vím, že ze mě nemá strach... Jsem obchodník a Jižní Afriku mám rád. Moje děti tu rády chodí do školy. A já rád pomáhám lidem," dodal.

Sunday World připomíná, že policie většinu vražd z minulých let nevyšetřila. Do vězení se dostal pouze muž usvědčený z vraždy německého podnikatele Uweho Gembally v roce 2010, podle médií však šlo pouze o najatou figurku, která hrála ve zločinecké síti marginální roli.

Jeden ze svědků vypověděl, že Krejčíř využíval auta dovážená Gemballou do JAR k pašování hotovosti. Dvojice se prý ale v roce 2009 dostala do sporu, neboť jedna z finančních dodávek nedorazila a Krejčíř údajně řekl, že se pomstí. Krejčíř nicméně popírá, že by Gemballu znal.

Kamarádi z nejvyšších kruhů

List nečinnost úřadů kritizuje a poukazuje na to, že podle deníku Mail&Guardian se Krejčíř zřejmě zná se synem jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy Duduzanem. Sdílejí prý spolu vášeň pro rychlé motorky.

Uprchlý Čech je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přijel ze Seychel s falešným pasem. České policii unikl o dva roky dříve při domovní prohlídce. V ČR ho soud loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti, zatím neúspěšně. Podnikatel by chtěl v Jihoafrické republice zůstat a požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, on se ale proti tomu odvolal a stále čeká na výsledek.

autor: ČTK | 21. 10. 2013 20:59

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama