Canberra - Žádné reklamy, žádné blyštivé značky. Jen nevábně vyhlížející hnědo-olivové krabičky, jedna jako druhá. Navíc s odstrašujícími fotografiemi následků kouření.
Tak by měla od prosince 2012 vypadat balení cigaret. Alespoň podle představ australských zákonodárců.
Tamní Senát schválil zákon, jímž chce bojovat se závislostí na nikotinu. Normu ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů, ale podle odborníků by se to mělo obejít bez větších problémů.
Tabákové koncerny jako Philip Morris či British American Tobacco (BAT) hrozí, že budou u soudu žádat odškodné v řádu miliard dolarů za omezování svých vlastnických práv.
Podle analytiků se obávají, že by jednobarevné krabičky mohly zavést i nově se rozvíjející trhy jako Brazílie, Rusko či Indonésie. Právní experti nicméně předpokládají, že soudní žaloby producentů cigaret neuspějí.
"Brojí proti přijetí tohoto zákona od počátku. Chtějí dál prodávat své smrtící výrobky a my zase chceme omezit poptávku. Takže je zřejmé, že se neshodneme," komentovala výhrůžky ministryně zdravotnictví Nicola Roxonová. "Ale nenecháme se zastrašit," dodala odhodlaně.
Kuřáci v Česku:
Boj s tabakismem
V Austrálii se již dnes prodávají cigarety v krabičkách s varovnými obrázky znázorňujícími následky kouření.
Zakázány jsou reklamy na tabákové výrobky, kouření ve veřejných budovách a vystavování cigaret v regálech obchodů. V některých australských státech je nelegální kouřit v autě, pokud jím cestuje dítě.
Zdravotnické úřady uvádějí, že každoročně umírá na nemoci spojené s kouřením na 15 tisíc Australanů, což státní kasu přijde v přepočtu na 590 miliard korun.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala v roce 2005 všechny země světa, aby zvážily zavedení jednotných obalů cigaret. Podle WHO dosáhl počet pravidelných kuřáků ve světě jedné miliardy, přičemž 80 procent z nich žije v chudých zemích.