Philip Morris žaluje Austrálii. Ta zakáže jeho logo

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
27. 6. 2011 9:41
Na krabičkách se objeví děsuplné fotografie s rakovinou rozežraných orgánů

Sydney - Monstrproces chystá tabákový koncern Philip Morris proti australské vládě.

Hodlá se tak bránit proti jejím plánům nechat nahradit firemní loga na krabičkách cigaret hrozivými fotografiemi nemocí z kouření, například rakoviny úst.

Philip Morris oznámil, že bude žádat kompenzace. "Předpokládáme, že náhrada půjde do miliard," uvedla tisková mluvčí koncernu Philip Morris Anne Edwardsová. Podle tabákového koncernu vládní opatření protiprávně snižuje hodnotu značky. Podobné soudní žaloby chystají další výrobci cigaret.

Australská vláda si za svým plánem stojí. Je přesvědčena, že nové opatření bude lidi od kouření odrazovat. Austrálie se tak hodlá stát zemí s nejtvrdším postojem vůči cigaretové reklamě.

Zákon má schválit parlament příští měsíc

Návrh zákona má jít do australského parlamentu v červenci. Podle něj se výrobcům cigaret zakáže tisknout na obaly cigaret jejich loga, propagační texty a barevné reklamní obrázky. Místo toho se budou značky cigaret tisknout malým, jednotným písmem a na krabičkách budou velká zdravotní varování spolu s barevnými fotografiemi následků kouření.

"Tento krok bude v podstatě znamenat konfiskaci naší značky v Austrálii," dodala mluvčí Edwardsová.

Zákon se má postupně zavádět půl roku, a to od ledna 2012.

Vláda se procesu nebojí

Australskou divizi Philip Morris vlastní skupina Philip Morris Asia se sídlem v Hongkongu. Ta předložila hlášení škody, v němž uvedla, že legislativní návrh porušuje bilaterální investiční smlouvu mezi Austrálií a Hongkongem.

Vláda námitky tabákových koncernů odmítá a trvá na svém postupu. Podle ní neporušuje žádný zákon, a proto zákon nestáhne. Hrozby koncernů odmítly předsedkyně vlády Julia Gillardová i ministryně zdravotnictví Nicola Roxonová.

Právě dnes po soudním oznámení začala běžet tříměsíční lhůta pro jednání mezi oběma stranami. Pokud pro Philip Morris nebude výsledek uspojivý během té doby, bude usilovat o arbitráž.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy