Kosovo čekají volby, parlament si odhlasoval své rozpuštění

ČTK ČTK
22. 8. 2019 11:39
Kosovští poslanci ve čtvrtek schválil rozpuštění parlamentu. Otevřeli tím cestu k předčasným volbám, oznámily tiskové agentury. Volby by se měly konat do 45 dnů, v místních médiích se již objevilo datum 6. října. Pro rozpuštění sněmovny, která má 120 členů, hlasovalo 89 poslanců, uvedla agentura Reuters. Schválení návrhu vyžadovalo dvoutřetinovou většinu.
V červenci odstoupil ze své funkce premiér Ramush Haradinaj.
V červenci odstoupil ze své funkce premiér Ramush Haradinaj. | Foto: Reuters

Volby povedou k dalšímu odkladu jednání o normalizaci vztahů se Srbskem, které by si přál Západ, poznamenala agentura AFP.

Pro nové volby se po červencovém odstoupení premiéra Ramushe Haradinaje vyslovily prakticky všechny kosovské politické strany, protože se nedařilo vytvořit novou vládní koalici.

Jednapadesátiletý Haradinaj překvapivě podal demisi 19. července poté, co dostal předvolání k soudu v Haagu pro podezření ze spáchání válečných zločinů. Na počátku srpna dosavadní koalice oznámila prezidentu Hashimu Thaçimu, že nemůže najít jiného kandidáta na premiéra. Právě prezident bude po rozpuštění parlamentu povinen vypsat předčasné volby.

Válka v Kosovu v letech 1998 až 1999 představovala poslední konflikt na území bývalé Jugoslávie. Vyžádala si více než 13 tisíc mrtvých, včetně asi 11 tisíc kosovských Albánců, dvou tisícovek Srbů a několika stovek Romů, poznamenala AFP.

Haradinaj odstoupil z pozice šéfa kabinetu kvůli pozvánce do Haagu již podruhé. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy byl před haagským tribunálem (ICTY) obviněn z válečných zločinů. Soud ho v roce 2012 osvobodil pro nedostatek důkazů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy