reklama
 
 

Ruští kosmonauti se zlobí. V jejich městě bují korupce, tajná policie odvedla úplatného správce

Aktualizováno 28. 10. 2015 8:22
Situace v městečku, které vzniklo v 60. letech minulého století severovýchodně od Moskvy a v němž se nachází Gagarinovo středisko pro přípravu kosmonautů, se podle kosmonautů již dávno vymkla kontrole. Pro podezření z korupce byl v minulosti sesazen starosta Nikolaj Rybkin. Teď policie dopadla "chamtivého správce" Alexandera Ščipanova. Ve svém voze převzal úplatek 250 000 rublů.

Moskva - Neobvyklý úlovek se povedl ruským bojovníkům s korupcí. Při přebírání úplatku dopadli šéfa správy Hvězdného městečka, obývaného především kosmonauty.

Měl vymáhat úplatek od investora, který se ucházel o rekonstrukci místního obchodního centra.

Na Alexandra Ščipanova, který byl v polovině letošního roku zastupiteli zvolen do čela městské správy a působil ve funkci jakéhosi "manažera" obce, si v minulosti stěžovali legendární kosmonauti jako Alexej Leonov, Valentina Těreškovová či Valerij Korzun. Dokonce sepsali petici a požádali prokuraturu o prošetření jeho činnosti. Mají za to, že se muž dostal do vedení města podvodem a že zneužíval služební postavení.

Situace se vymkla kontrole

"Není nám lhostejné, co se děje ve městě. Rozprodávají se zde obchody a prosazuje se pochybný byznys," postěžoval si Leonov v rozhovoru pro REN TV.

Ščipanov podle něj při svém zvolení do čela zastupitelstva poskytl nepravdivé údaje. Zatajil informace o svých příjmech a lukrativní byznys v městečku nabízí svým příbuzným.

Rozhořčení kosmonauti tvrdí, že se situace v městečku, které vzniklo v 60. letech minulého století severovýchodně od Moskvy a v němž se nachází Gagarinovo středisko pro přípravu kosmonautů, již dávno vymkla kontrole.

Už v minulosti tam byl pro podezření z korupce sesazen bývalý starosta Nikolaj Rybkin. Přestože působil ve státní správě, odmítal se prý vzdát vlastního byznysu.

Moskevský soud poslal Ščipanova na dva měsíce do vazby. Muž byl podle ruských médií o víkendu dopaden příslušníky tajné policie, když ve svém voze převzal úplatek ve výši 250 000 rublů.

Celkem prý žádal po potenciálním investorovi dokonce tři miliony rublů. Spolu s ním byl zadržen také inspektor pro územní bezpečnost a mobilizaci Andrej Děnisov, který úplatek úředníkovi předával.

Ščipanov bydlel v Hvězdném městečku zhruba 20 let. Několik let byl poslancem městské rady a působil i ve funkci jejího předsedy.

Chamtivý správce

Hvězdné městečko bylo postaveno speciálně pro potřeby ruských kosmonautů a v minulosti bylo podřízené přímo ministerstvu obrany. Obec byla pro veřejnost nepřístupná a vstupovalo se tam jen na zvláštní povolení.

Počátkem tisíciletí se jeho status změnil na uzavřený státní úředně-územní útvar, v jehož čele je správa volená místním zastupitelstvím.

Mimo výcvikového centra pro kosmonauty se tam nacházejí obytné domy, v nichž bydlí rodiny kosmonautů, ale také školy, obchody a další infrastruktura. Obchodní centrum, které je majetkem města, se prý nacházelo v havarijním stavu. O jeho rekonstrukci se ucházel podnikatel, který si opravené středisko chtěl pronajmout.

Starosta Hvězdného městečka, kosmonaut Valerij Tokarev, tvrdí, že si s chamtivým správcem nevěděl rady. Muž byl podle něj zadlužen a neplatil daně. Prokuratura však v jeho činnosti dosud neshledala žádné přestupky.

Boj s korupcí?

V Rusku bylo v posledních měsících sesazeno několik regionálních šéfů kvůli podezření z korupce.

V září byl zatčen šéf Komijské republiky Vjačeslav Gejzer, který je podezřelý z působení ve skupině organizovaného zločinu.

Spolu s někdejším členem vedení vládnoucí strany Jednotné Rusko byly kvůli praní špinavých peněz zatčeny zhruba dvě desítky tamních státních úředníků, včetně starosty správního střediska severozápadního federálního okruhu Syktyvkaru.

V minulosti byl zatčen také gubernátor Sachalinské oblasti Alexandr Chorošavin, který byl rovněž sesazen z funkce kvůli podezření z korupce.

autor: Alexandra Malachovská | 28. 10. 2015 7:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama