Blonďatá milionářka fascinuje Rusko. Z korupce udělala show

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
15. 5. 2015 15:04
Ruský soud poslal do vězení někdejší šéfku správy majetku na ministerstvu obrany. S elektronickým náramkem pro vězně běhala po nákupech a pořádala výstavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: D.I.C.

Moskva – Přímo v soudní síni si sundala briliantové šperky a složila je do krabičky od žvýkaček. Pak si dala navléknout pouta a v teplákové soupravě nasedla do policejního vozu.

Řeč je o Jevgeniji Vasiljevové, někdejší šéfce správy majetku na ruském ministerstvu obrany. Za nebývalé rozkrádání vlastnictví státu má strávit příštích pět let za mřížemi.

Nápadně nalíčenou blondýnu odvedla justiční stráž do vězeňské cely před několika dny, symbolicky v předvečer opulentních oslav ukončení druhé světové války.

Případ se vyšetřoval skoro tři roky. Obžaloba žádala pro Vasiljevovou osmiletý podmíněný trest, soudkyně ji přesto poslala za mříže. "Svědčí to o tom, že Rusko opravdu bojuje s korupcí," citovala státní agentura RIA ředitele Moskevské kanceláře pro lidská práva Alexandra Broda.

Kritici to vidí jinak. Podle nich šlo o pečlivě zrežírované představení.

"Zneužití exministrovy důvěry"

"Obrázek o nekompromisním boji s korupcí byl načasován k 9. květnu," napsal opoziční list Novaja Gazeta. "Užijte si nevídanou podívanou. Vyšetřovací výbor a nezávislý soud věnovaly Rusům výborný dárek. Dostali hlavu Vasiljevové na talířku," uvedl.

Hlavní aktér skandálu, exministr obrany Anatolij Serďukov, byl přitom koncem loňského roku v tichosti amnestován. A v procesu figuroval fakticky jako "oběť".

Soud uznal Vasiljevovou vinnou z machinací, zneužívání služebního postavení a praní špinavých peněz. Hlavní obvinění, že rozprodávala pod cenou armádní nemovitosti, a způsobila tak státu škodu ve výši tří miliard rublů (asi 1,4 miliardy korun), se však prokázat nepodařilo.

Souzena nakonec byla "jen" za machinace ve výši asi půl miliardy rublů (zhruba 240 milionů korun). Při zatýkání v roce 2012 přitom v jejím bytě vyšetřovatelé objevili stovky šperků s brilianty, smaragdy či perlami, starožitnosti a obrazy v hodnotě tří milionů rublů (1,4 milionu korun). A dále několik milionů v hotovosti.

Soud ji části obvinění zprostil. Potrestal ji za zorganizování kriminální skupiny za účelem machinací a za "zneužívání exministrovy důvěry".

Shopping s elektronickým náramkem

Čekání na rozsudek si Jevgenija Vasiljevová náležitě užívala. Po celou dobu vyšetřování bavila média svými tvůrčími aktivitami - nebo shoppingem. To když s elektronickým náramkem na noze obrážela ruské luxusní butiky.

V soudní síni se pak provokativně objevovala v tričku se svým vlastním portrétem. Pořádala i vernisáže svých obrazů, na nichž ztvárnila mimo jiných bojovníka s korupcí Alexeje Navalného.

Vydala sbírku básní, a natočila dokonce hudební klip.

Jako o celebritě se o ní píše i teď.

Po nástupu Vasiljevové do vazby prokremelský bulvární list Moskovskij Komsomolec podrobně popsal podmínky v ženské věznici, v níž se milovnice luxusu ocitla. Prý si ani moc nestěžovala: vadila jí jen tenká matrace na drátěné posteli. A posteskla si, že jí chybí pilník na nehty.

Jako Savčenková?

Moskovskij Komsomolec také zdůraznil, že Jevgenija Vasiljevová je ve stejné cele, jako byla na počátku svého věznění v Rusku ukrajinská pilotka Nadija Savčenková.

S Ukrajinkou Savčenkovou lze ale čerstvě odsouzenou Rusku jen těžko srovnávat.

Do výkonu trestu jí totiž bylo započítáno 2,5 roku domácího vězení, které trávila ve svém luxusním bytě v centru Moskvy. Pokud se bude "slušně chovat", může se navíc už za několik měsíců dostat na svobodu.

O podmínečné propuštění může požádat hned, jakmile rozsudek vstoupí v platnost.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy