Berlín - Nejzkorumpovanějšími zeměmi světa jsou Barma a Somálsko. Ukazuje se tak, že míra uplácení úzce souvisí s mírou chudoby, tvrdí Huguette Labelleová z organizace Transparency International (TI).
Ta dnes v Berlíně zveřejnila "index vnímání korupce" (CPI) za rok 2007.
Zpráva monitoruje celkový rozsah korupce, frekvenci i výši úplatků ve veřejném sektoru a politice v jednotlivých zemích světa, včetně Česka.
Přečtěte si: V Česku se uplácí nejméně za devět let
Cesta ze začarovaného kruhu
Zatímco prosperující státy se s korupcí vyrovnávají snáze, v zemích s vojenskou diktaturou či bez faktické vlády je situace rok od roku horší.
"Přes některé pokroky požírá korupce peníze pro vzdělání, zdraví a dopravu," říká Labelleová.
Nedostatek financí brání rozvojovým zemím v reformách, a především africké státy se tak dostávají do začarovaného kruhu, ze kterého se únik hledá jen velmi těžko.
Slova Labelleové potvrzuje situace ve válkou zmítaném Iráku, na Haiti, v Súdánu či Afghánistánu, tedy ve státech, které se umístily na samém konci seznamu celkem 180 zemí světa.
Nejlíp je na severu Evropy
Nejlépe jsou na tom naopak obyvatelé Dánska, Finska a Nového Zélandu.
Ke zmírnění korupce došlo též v Namíbii, Jihoafrické republice nebo Svazijsku. Na vstupu do Evropské unie zase vydělaly Česká republika a Rumunsko.
"Korupční prostředí" se překvapivě zhoršilo u našich jižních sousedů - v Rakousku - nebo v turisticky atraktivním Thajsku.
Oficiální stránky Transparency International NAJDETE ZDE