Korupce odsává z evropských ekonomik 3,3 bilionu ročně

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 2. 2014 15:05
Úplatkářství je u nás velmi rozšířeným jevem, míní 95 % Čechů

Brusel - Rozsah korupce v Evropě je "dech beroucí", a to napříč celým kontinentem.

Ekonomiky členských zemí Evropské unie tak ročně přijdou o 120 miliard eur (přibližně 3,3 bilionu korun), vyplývá z 300stránkové zprávy Evropské komise (EK).

Tu v pondělí představila eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová a míra úplatkářství je podle ní tak vysoká, že podkopává víru v demokracii a odlévá prostředky z "legální" ekonomiky.

Spíš než evropské instituce jsou ale podle komise za současnou situaci zodpovědné národní vlády, přičemž platí, že nejčastěji dochází ke korupčnímu jednání na regionální a místní úrovni, kde nejsou kontroly tak důkladné.

Zpráva dále konstatuje, že ekonomiky osmadvacítky krvácejí nejvíce v oblasti veřejných zakázek. Přibližně pětinu hrubého domácího produktu EU přitom každoročně vydají nejrůznější úřady a instituce po celé Unii za nákup zboží, práce či služeb.

Důslednější kontrola a vyšší sankce

Řešením je podle Evropské komise posílení vnitřních i vnějších kontrolních mechanismů v celém cyklu výběru i při samotné zakázce a posílení sankcí. Pomoci by prý měla také větší informovanost o dopadech úplatkářství, k čemuž má přispět právě i zmiňovaná zpráva.

Komise dále došla k závěru, že nejohroženějšími odvětvími jsou v mnoha členských zemích (včetně Česka) rozvoj obcí a měst, stavebnictví a zdravotnictví. Nedostatky zpráva zmiňuje také v nedostatečném dohledu nad státními firmami, který jejich otevřenost vůči korupci zvyšuje. Jen v některých státech pak zůstává problémem takzvaná drobná korupce.

Součástí vůbec první obdobné zprávy EK jsou rovněž dva průzkumy. Z toho prvního vyplývá, že tři čtvrtiny obyvatel Unie považují korupci ve své zemi za rozšířenou. Dvanáct procent dotázaných pak uvedlo, že zná někoho, kdo přijal úplatek.

Korupce představuje problém i podle podnikatelů. Představitelé čtyř z deseti firem označili uplácení za překážku podnikání v Evropě.

Korupci vnímá 95 % Čechů

Pokud jde o Česko, vypichuje zpráva Evropské komise fakt, že 95 procent dotázaných Čechů v průzkumu Eurobarometr uvedlo, že je korupce "v zemi výrazně rozšířená".

Osm procent pak uvedlo, že byli o úplatek požádáni, či se od nich očekával. To je dvojnásobek evropského průměru. A 71 českých firem, nejvíce v celé Unii, pokládá korupci za významnou překážku pro své podnikání.

Eurokomise zároveň podotýká, že je v České republice trvalý problém s obrovskou mírou korupce ve vztahu mezi veřejným sektorem a soukromou sférou i zneužívání peněz z evropských fondů, čehož už si všimly unijní instituce.

 

Právě se děje

Další zprávy