Přesto se hlavní ropní producenti nedohodli na omezení těžby a udržení cen. Právě naopak: zástupci Saúdské Arábie a Ruska v pondělí opustili jednací stůl v sídle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bez dohody. Rusové odmítli návrh Saúdských Arabů snížit produkci a tím společně reagovat na nižší poptávku ve světě.
Rijád proto začal jednat na vlastní pěst. Produkci naopak zvýší, což povede k poklesu cen ropy. A to je pro Rusko, ekonomicky závislé na vývozu ropy a plynu, vždy problém.
Před třemi lety se Saúdští Arabové a Rusové spojili do kartelu nazývaného OPEC plus, aby společně čelili tlaku na snížení ceny ropy ze Spojených států. Tamní ropa z břidlicových nalezišť začala po roce 2015 zaplavovat světový trh a pro tradiční velké vývozce, jako jsou právě Saúdská Arábie a Rusko, představuje nepříjemnou konkurenci.
Spojenectví se ale tento týden rozpadlo v důsledku epidemie nového typu koronaviru. Saúdští Arabové jsou klíčovým dodavatelem ropy Číně, kde ale průmysl kvůli nákaze od začátku roku výrazně zpomalil. A Moskva odmítla Rijádu ustoupit.
Během několika hodin poklesla cena barelu středomořské ropy Brent o 25 procent. Je to nejvíce od války v Perském zálivu v roce 1991, kdy Saúdská Arábie kvůli výpadkům jiných zemí vrhla na trh miliony barelů navíc - v době útoku mezinárodní koalice vedené USA proti Iráku.
V úterý cena ropy mírně vzrostla, ale zdaleka nedohnala pondělní ztrátu.
Saúdové v lepší pozici
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu, princ Salmán bin Abdalazíz, v pondělí oznámil, že v dubnu jeho země zvedne těžbu z 9,7 milionu barelů na 12,3 milionu denně. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak ovšem tvrdí, že Moskva má ve fondu na překonání následků nízké ceny ropy v přepočtu 150 miliard dolarů, a země tak může přečkat několik kritických let.
Ruský rubl po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum, centrální banka proto chystá intervenci na podporu ruské měny.
"Saúdská Arábie má větší strategické rezervy této suroviny a víc možností zvyšovat těžbu, takže je z těchto dvou zemí v o něco lepší pozici," řekl Aktuálně.cz Tomáš Pfeiler, analytik společnosti Cyrrus a specialista na trhy s ropou a zemním plynem.
Podle něj saúdskoarabsko-ruská rozmíška navíc víceméně vyhovuje Spojeným státům. "Levná ropa na jednu stranu pomáhá prezidentovi Donaldu Trumpovi. Pomáhá zemím, které nejsou závislé na její těžbě. Domácnosti mají levnější palivo, mohou utrácet za něco jiného, také firmy ušetří," říká Pfeiler.
Rusové s pevnějšími nervy
Dlouhodobý převis nabídky nad poptávkou a pokles cen ropy ale může samotnou Saúdskou Arábii poškodit. Její rozpočet je napnutý kvůli ambiciózním investicím a plánům korunního prince Muhammada bin Salmána, navíc saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco na konci loňského roku vstoupila na burzu: pětina občanů země si koupila podíl, jehož hodnota závisí na ceně suroviny.
Podle časopisu Forbes tak začal závod o to, kdo déle vydrží nízké ceny a jejich dopady na ekonomiku. Jestli Saúdská Arábie, nebo Rusko. Forbes zastává názor, že pevnější nervy a výdrž budou mít Rusové. Agentura Bloomberg ale s odvoláním na zdroje z jednání OPEC uvedla, že i Rusko vidí v nízkých cenách jisté výhody. Například v možnosti, že finančně oslabí až zruinují firmy, které těží ropu z břidlic.
Ropný trh má nevalnou vyhlídku kvůli koronaviru i v Evropě. "Těžiště problému spojeného s nákazou koronavirem se už přenáší do Evropy. Vidíme v Itálii a jinde, že se omezuje doprava, takže tu lze očekávat výrazný propad poptávky po ropě. Respektive každým rokem poptávka po ropě v Evropě stoupala a letos by poprvé mohla klesnout ve srovnání s předcházejícím rokem," uvádí Tomáš Pfeiler.
Rusko není členem skupiny OPEC a je největším producentem ropy mimo ni. V loňském roce vytěžilo každý den zhruba 10,8 milionu barelů ropy, zatímco Spojené státy přes 12 milionů.