Korejci se kvůli hladu dají na pochod

pev, Reuters
26. 10. 2006 16:20
Peking - Současný odliv severokorejských uprchlíků do sousedních zemí se může v blízké budoucnosti úplně vymknout kontrole, tvrdí odborníci.
Severokorejská vojákyně hlídkuje ve městě Sinujiu na severokorejské straně řeky Ja-lu, která odděluje Severní Koreu od Číny
Severokorejská vojákyně hlídkuje ve městě Sinujiu na severokorejské straně řeky Ja-lu, která odděluje Severní Koreu od Číny | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

Před možnou humanitární katastrofou varovala vlády světových velmoci organizace International Crisis Group (ICG). Za příčinu masové emigrace občanů totalitního státu ve své zprávě označuje přílišnou izolaci země a od toho se odvíjející hladomor.

Nedávný severokorejský test jaderné zbraně by podle ICG mohl ve spojení s odmítáním mezinárodní pomoci vytvořit podmínky příznačné pro vznik hladomoru. "Pokud se v zemi rozmůže hladomor, bude se spousta hladových Severokorejců snažit dostat přes hranici," předvídá organizace.

Severokorejci prchají hlavně do Číny

Infobox
Autor fotografie: REUTERS / Reinhard Krause

Infobox

Přečtěte si:

  • Nikde jinde na českém webu: Korea živě
  • KLDR hrozí Soulu válkou za sankce
  • Kim a omluva? Ani omylem, říká Čína

Většina Severokorejců nespokojených s tamním represivním systémem či neutěšenou ekonomickou situací utíká do sousední Číny i nyní. Nevýdělečná organizace se sídlem v Bruselu vyzvala čínské představitele k tomu, aby přestali odmítat uprchlíky a zmírnili omezení pro imigranty, kteří v jejich zemi vstoupili do manželského svazku nebo přijeli navštívit příbuzné.

Čína návrh ICG odmítla se zdůvodněním, že Severokorejce nepovažuje za uprchlíky, ale za ilegální přistěhovalce.

"Se Severokorejci jsme se snažili zacházet maximálně humánním způsobem, pořád je však vnímáme jako lidi, kteří nezákonně překročili hranici naší země. Budeme s nimi tedy jednat v souladu s našimi a mezinárodně uznávanými zákony," zní stanovisko čínského ministerstva zahraničí.

Na krizovou situaci se mezitím Čína připravuje po svém. V poslední době například vybudovala na vlastní straně jedné z hraničních řek plot z ostnatého drátu.

Naděje v uzavření sňatku

Odmítání humanitární pomoci může v KLDR usnadnit vznik hladomoru.
Odmítání humanitární pomoci může v KLDR usnadnit vznik hladomoru. | Foto: Reuters

Celkový počet severokorejských uprchlíků, kteří utíkají do Číny v naději, že se zde usadí, nebo kteří považují zemi pouze za "přestupní stanici", není znám. V roce 1990, kdy se mnoha Severokorejcům utíkajícím před hladomorem podařilo překonat krátkodobě laxní hraniční kontroly, však jejich počet přesahoval 100 tisíc. Desetitisíce Severokorejců podle ICG přitom unikly pokutě a následné repatriaci tím, že se v zemi oženily.

Krátkodobé oslabení pohraničních kontrol na počátku 90. let je minulostí, v současné době pronikne přes přísné kontroly obou států daleko méně lidí. Čínské úřady vracejí každý týden do patrně nejuzavřenější země na světě 150 až 300 Severokorejců.

Komunistická Čína není jedinou destinací, kam zoufalí Severokorejci utíkají za lepším životem. Mnoho uprchlíků se snaží dostat i do Jižní Koreje. Aby se vyhnuli nejpřísněji střežené hranici na jihu, cestují oklikou přes Čínu, Mongolsko, Vietnam, Thajsko a další asijské země. V současné době se na jihokorejském území nachází okolo devíti tisíc severokorejských imigrantů.

Je třeba změnit přístup, tvrdí ICG

"Nepříjemná situace Severokorejců se může ještě dramaticky zhoršit, nedonutíme-li Čínu upravit její přístup k tomuto problému. Ostatní vlády by měly udělat více pro zlepšení situace uprchlíků a lidí hledajících azyl dříve, než dojde ke katastrofě," uvedla ICG ve své zprávě.

Podle ní by mohl být dopad případného hladomoru zmírněn za předpokladu, že Čína a další země zaujmou mírnější stanovisko nejen k uprchlíkům. ICG doporučuje zmírnit politickou a ekonomickou izolaci Severní Koreje.

 

Právě se děje

Další zprávy