Oznámilo to dnes v Soulu státní zastupitelství, které žalobu vypracovalo.
Vyšetřovatelé potvrdili závěry univerzity, zveřejněné už v lednu, podle nichž Hwang své studie o klonování lidských kmenových buněk falšoval. Tím se provinil nejen proti bioetickému zákonu, ale také zpronevěřil prostředky, jimiž stát podporuje vědu.
Spolu s ním bylo obžalováno pět dalších vědců, kteří na údajném klonování, jež ve světě vzbudilo velký ohlas, spolupracovali.
Podle prokuratury zpronevěřil U Sok-hwang na tři miliony dolarů (asi 66 milionů českých korun) určených na podporu vědy, a to jak z veřejných, tak ze soukromých fondů. Část těchto peněz použil na odměny pro dárce buněk, čímž porušil zákon o bioetice.
U Sok-hwang rovněž nabízel peníze politikům a manažerům velkých koncernů, aby je podnítil k dalším darům pro jeho tým. Část těchto peněz v hodnotě milionů dolarů držel v rozporu s předpisy na osobních kontech v bankách, odkud si vybíral značné sumy v hotovosti.
Dvaapadesátiletý U Sok-hwang byl letos v březnu vyloučen z univerzity a zbaven všech univerzitních a vědeckých titulů.
Akademický senát se tak rozhodl mimo jiné proto, že vědec zfalšoval dva výsledky výzkumu - v roce 2004 údajné vytěžení kmenových buněk z embrya získaného klonováním, a v roce 2005 údajné získání konkrétní linie kmenových buněk pro každého pacienta, tedy buněk s toutéž genetickou informací.
Vědecká komise Hwangovi nicméně potvrdila klonování afghánského chrta Snuppyho. Hwang o tom informoval v srpnu 2005 a časopis Time to označil za nejúžasnější objev roku.