Berlín - Sudetoněmecké krajanské sdružení udělí letošní Karlovu cenu předsedkyni Německého svazu vyhnanců Erice Steinbachové.
Sdružení oceňuje Steinbachovou zejména proto, že díky ní "nezapadlo v zapomnění bezpráví vyhnání Němců po druhé světové válce". Zasloužila se o to svou činností v nadaci Centra proti vyháněním a nadaci Útěk, vyhnání, usmíření.
Erika Steinbachová je známá širší veřejnosti v České republice i Německu.
České veřejnosti utkvěla v mysli zejména svým výrokem z roku 1998. Tehdy prohlásila, že Češi "za druhé světové války skoro vůbec netrpěli".
Svobodní a sociální demokraté: Steinbachová zhoršuje naše vztahy s Polskem
Německá média se počátkem roku věnovala dlouhotrvajícímu sporu, který se rozhořel kvůli obsazení místa v radě nadace Útěk, vyhnání, usmíření.
Nadace má spravovat chystané berlínské výstavní a dokumentační středisko nucených exodů ve 20. století, včetně poválečného vyhnání a vysídlení Němců z českého a polského území.
Steinbachová měla o místo zájem, proti se ale postavili němečtí svobodní a sociální demokraté. Obávali se totiž zhoršení vztahů s Polskem, kde je Steinbachová vnímána velmi negativně.
Jako poslankyně vládní CDU například hlasovala proti uznání hranice na Odře a Nise mezi Německem a Polskem, stanovené po druhé světové válce. Polský časopis Wprost ji v roce 2003 zobrazil na jedné ze svých titulních stran jako nacistku ovládající německou politickou scénu.
Steinbachová nakonec na obsazení volného místa v nadaci rezignovala. Vyměnila jej však za větší zastoupení členů německého Svazu vyhnanců v nadační radě.
Karlova cena za podporu spolupráce mezi národy
Sudetoněmecké ocenění se uděluje s odkazem na Karla IV. Získávají ho osobnosti, které se významnou měrou zasloužily o porozumění a spolupráci mezi jednotlivými národy a zeměmi. Od roku 2008 je nositelem této ceny také český publicista Petr Uhl.
V případě Steinbachové interpretují někteří udělení ceny jako demonstrativní podporu Sudetoněmeckého krajanského sdružení ve zmíněném sporu o místo v radě nadace Útěk, vyhnání, usmíření.