Facebook musí obnovit některé smazané příspěvky, rada se bude zabývat i Trumpem

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2021 22:51
Nezávislý kontrolní orgán společnosti Facebook ve oznámil svých prvních pět rozhodnutí o regulaci obsahu a ve čtyřech případech označil zásahy platformy za neoprávněné. Verdikty tzv. dozorčího panelu jsou pro Facebook závazná, některé už obnovila. Panel se nyní bude zabývat mimo jiné zablokováním účtů amerického exprezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Orgán složený z 20 akademiků, novinářů a dalších osobností má za úkol kontrolovat, zda Facebook na svých platformách moderuje obsah v souladu se svými vlastními pravidly. Návrhy případů k přezkoumání přijímá od podzimu a ke konci roku 2020 vybral prvních šest smazaných příspěvků, kterými se jeho členové začali zabývat. Tři z nich správci Facebooku odstranili kvůli údajnému porušení pravidel ohledně šíření nenávisti, další kvůli zobrazení nahoty, překročení pravidel o "nebezpečných jedincích a skupinách", poslední příspěvek obsahoval tvrzení o existenci léku na covid-19.

Kontrolní rada nyní podpořila pouze rozhodnutí smazat sdělení související s nedávným konfliktem mezi Ázerbájdžánem a Arménií o kontrolu Náhorního Karabachu. Autor v něm tvrdil, že Ázerbájdžánci ve srovnání s Armény nemají žádné dějiny, přičemž je označil za "taziky". V daném kontextu prý byl patrný úmysl dehumanizovat druhou stranu, a tudíž se jednalo o porušení pravidel.

Za přípustný byl naopak uznán příspěvek barmského uživatele o tom, že "s muslimy něco není psychologicky v pořádku". Stejně tak příspěvek s domnělým citátem šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse, fotografie ženských bradavek přibližující příznaky rakoviny prsu a tvrzení o ověřeném léku na covid-19. Zatím nepadlo rozhodnutí o vyjádření malajsijského prezidenta, že muslimové mají právo "zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti".

"U žádného z těchto případů nebyla jednoduchá odpověď a projednávání odhalilo obrovskou složitost souvisejících otázek," uvádí dozorčí panel v tiskové zprávě. "Ve více případech se členové pozastavovali nad tím, zda jsou pravidla Facebooku dostatečně jasná na to, aby je uživatelé chápali," píše se v prohlášení.

Facebook v reakci potvrdil, že verdikty bere jako závazné a že je převede do praxe. Příspěvek o prevenci rakoviny prsu prý znovu zpřístupnil už loni, protože "byl smazán nesprávně". Viceprezidentka společnosti Monica Bickertová zároveň dala najevo jisté výhrady k rozhodnutí o příspěvku s dezinformací týkající se covidu-19 a zdůraznila, že přístup platformy k takovýmto sdělením vychází z podrobných konzultací s experty.

Kontrolní panel chce v ohlašování rozhodnutí pokračovat už v nejbližších dnech, kdy očekává zveřejnění verdiktu k případu údajné propagace násilí v Indii. Orgán se také začne zabývat rozhodnutím zablokovat na Facebooku i Instagramu účty bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, které přišlo ve světle nepokojů v Kapitolu ze 6. ledna. Už v pátek se podle informací agentury Reuters rozběhne období, v němž rada přijímá připomínky veřejnosti.

Kromě analýzy moderátorských rozhodnutí Facebooku vydává nezávislý panel o dvou desítkách členů i doporučení ohledně úpravy pravidel jeho sociálních sítí. Těmito připomínkami se kalifornská společnost řídit nemusí, Bickertová nicméně uvedla, že rada ve čtvrtek vydala několik "důležitých návrhů, které si vezmeme k srdci".

Smazaný Trumpův účet? Je čas debatovat o zásadách pro sociální sítě, říká Zdechovský

Problematické příspěvky Donalda Trumpa měly být smazány nebo skryty. Do demokracie nepatří výzvy k útokům na instituce, míní europoslanec KDU-ČSL. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy