Kontrarevoluce vítězí. Exprezidentovi Egypta hrozí smrt

Martin Novák Martin Novák
22. 12. 2013 14:42
Muhammad Mursí a jeho lidé jsou před soudem, Mubarak a spol. jsou na tom lépe.
Protesty příznivců Muslimského bratrstva pokračují, policie ty větší rozhání.
Protesty příznivců Muslimského bratrstva pokračují, policie ty větší rozhání. | Foto: Reuters

Káhira - V současné egyptské politice není z žádné pozice příliš daleko dolů nebo nahoru. Loni zvoleného prezidenta Muhammada Mursího 3. července svrhla armáda a z hlavy státu se stal vězeň.

A z vládního Muslimského bratrstva, které vyhrálo parlamentní volby, seskupení pronásledovaných psanců. Téměř kompletní vedení hnutí je ve vazbě a při sérii tvrdých zásahu proti demonstracím letos zemřelo skoro dva tisíce stoupenců a členů bratrstva.

A od pondělí bude vězeň obžalovaným, nad kterým se vznáší hrozba trestu smrti. V Alexandrii začne za mimořádných bezpečnostních opatření proces, ve kterém je Mursí obviněn ze špionáže a spiknutí za účelem terorismu.

Egyptská justice dosáhla unikátu: prezident souzený za špionáž, to unikát rozhodně je. Podle obžaloby se spolčil s palestinským hnutím Hamás a libanonským Hizballáhem, aby provedl teroristické akce na Sinaji a jiných místech Egypta.

Zatímco pro Mursího rok začal dobře a skončil špatně, pro lidi spojené s Mubarakovým režimem - tedy nepřátele Mursího a Muslimského bratrstva - končí naopak dobře.

Husní Mubarak byl propuštěn z vězení a je ve vojenské nemocnici. Jeho proces má být sice obnoven, ale vše nasvědčuje tomu, že se za mříže nevrátí.

Tento týden soud osvobodil také jeho premiéra Ahmada Šafíka, který loni uprchl před zatčením do Spojených arabských emirátů. A také oba Mubarakovi synové Alá a Gamál byli zproštěni obvinění z korupce, i když ve vazbě zůstávají kvůli dalším obžalobám.

Egyptská revoluce z roku 2011 se tak zvolna dostává do fáze jakési kontrarevoluce. Ti, co byli původně poraženi, jsou očištěni, a naopak vítězové zjišťují, že se radovali možná příliš brzy.

To platí i o aktivistech, kteří stáli u prvních demonstrací proti Mubarakovi v lednu 2011 a žádali jeho odchod ve jménu demokracie. Mnozí z nich podpořili zásah armády proti Mursímu a Muslimskému bratrstvu, ale nyní zjišťují, že se nové zákony obracejí i proti nim.

Vláda zakázala všechna nepovolená shromáždění, takže rozhání i demonstrace těch, kteří sami podporovali rozhánění islamistických protestů.

Armáda nepřipustila, aby moc převzal trvale někdo jiný, kdo by ohrozil její výsostné postavení.

V návrhu nové ústavy egyptští vojáci přímo zakazují činnost náboženských stran, takže zákaz Muslimského bratrstva bude zřejmě platit i nadále. Ústava rovněž zaručuje armádnímu velení postavení nad zákony. Například umožňuje, aby civilisty soudil vojenský soud.

Kdo bude prezidentem, se zatím neví. Vůdce převratu a ministr obrany Abdal Fattáh Sísí zatím neoznámil, zda chce kandidovat. Bylo by ale velkým překvapením, kdyby zaprvé nekandidoval a zadruhé nevyhrál.

Revoluce nerevoluce, Egypt zůstává v rukou vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy