Kongres zablokoval Obamovi pravomoci pro obchodní jednání

ČTK ČTK
12. 6. 2015 21:30
Obama chtěl po Kongresu mandát k zrychlenému řízení při obchodních jednáních.
Barack Obama. Ilustrační foto
Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů v pátek zablokovala návrh zákona, který by prezidentovi Baracku Obamovi poskytl širší pravomoci při mezinárodních obchodních jednáních. Podle agentury Reuters tak Obama utržil od Kongresu tvrdou ránu. Příslušný návrh přitom Senát koncem května schválil.

Obama chtěl, aby mu Kongres při vyjednávání obchodních dohod poskytl mandát k takzvanému zrychlenému řízení. To by znamenalo, že prezident by po dokončení dohod předal dokument zákonodárcům, kteří by ho mohli schválit, nebo odmítnout. Žádné dodatky ani úpravy by ale prosadit nemohli.

Republikáni, kteří mají ve sněmovně většinu, se zrychleným řízením při vyjednávání obchodních dohod většinou souhlasí. Při hlasování ale odmítli rekvalifikační program, který byl součástí celého balíčku. Tento program, který naopak podporovali demokraté, měl pomoci najít pracovní uplatnění těm, kteří by následkem obchodních dohod o volném obchodu přišli o zaměstnaní.

Nesouhlasný postoj ve Sněmovně reprezentantů tak zřejmě zkomplikuje šance na dokončení dohody o volném obchodu mezi USA a 11 zeměmi východní Asie a Tichomoří, uváděné pod zkratkou TPP.

Demokraté, kteří se tradičně k dohodám o volném obchodu staví na rozdíl od republikánů kriticky, se v případě uzavření TPP obávají, že Spojené státy následkem úmluvy přijdou ve zpracovatelském průmyslu o značný počet pracovních míst. Obama ale tvrdí, že nové obchodní dohody celkově posílí pozici USA v globálním soupeření s Čínou.

Spojené státy nyní vedou přípravná jednání s Evropskou unií o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Jednání byla zahájena v červnu 2013, odstranit by měla zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Proti dohodě mají ale námitky některé země EU a bojuje proti ní řada lobbistických skupin.

 

Právě se děje

Další zprávy