Obama: Islámský stát nakonec porazíme, nebude to ale snadné

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2015 23:13
Americký prezident Barack Obama to řekl na summitu G7 v bavorském zámku Elmau, kde hovořil s iráckým premiérem Hajdarem Abádím.
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Berlín - Americký prezident Barack Obama řekl, že radikální hnutí Islámský stát (IS) bude nakonec v Iráku poraženo, cesta k vítězství ale nebude snadná a vyžádá si účinnou mezinárodní pomoc.

Řekl to na okraj summitu zemí G7 v bavorském zámku Elmau, kde se sešel s iráckým premiérem Hajdarem Abádím.

Ten se podle agentury Reuters obrátil na světové společenství s tím, aby pomohlo zabránit islámským radikálům získávat peníze z prodeje ropy.

Obama uvedl, že bezvýhradně věří v porážku IS, pokud mezinárodní koalice Abádího podpoří a pokud irácký premiér bude stát v čele takové vlády, která bude hájit zájmy všech obyvatel jeho země.

Také řekl, že květnové dobytí iráckého města Ramádí radikály znamená jen krátkodobý taktický úspěch.

O konečné porážce radikálního islámského hnutí je přesvědčen rovněž Abádí.

Abádí: Je potřeba větší nasazení v terénu

Abádí v uplynulém týdnu kritizoval dosavadní úsilí mezinárodní koalice, která pod vedením Spojených států podniká proti radikálům nálety.

Podle premiéra je potřeba rozšířit nasazení v terénu a zajistit potřebné dodávky zbraní. Také ostatní státy musejí bránit svým občanům ve snaze připojit se k islamistům.

"Nemáme ještě celkovou strategii," řekl Obama o plánech vojenských operací v Iráku.

K vypracování takové strategie je prý nutné, aby Irák učinil příslušné závazky. Dodal, že Pentagon pracuje na možnostech, jak boj proti IS uspíšit.

Obama: Nedostatek iráckých branců

Za jeden z problémů Obama označil to, že v některých oblastech, kde je koalice pod vedením USA připravena na vojenský výcvik, je nedostatek iráckých branců. Více v boji proti radikálům musí podle amerického prezidenta učinit i sunnitské kmeny.

Právě k sunnitskému islámu se IS hlásí. USA v minulosti opakovaně tvrdily, že Irák musí proti radikálům vyvinout větší úsilí a v bojích proti IS vystupovat rozhodněji a s větším odhodláním, neboť americká armáda nemůže zodpovídat za obranu této země.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy