Obama: Islámský stát nakonec porazíme, nebude to ale snadné

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2015 23:13
Americký prezident Barack Obama to řekl na summitu G7 v bavorském zámku Elmau, kde hovořil s iráckým premiérem Hajdarem Abádím.
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Berlín - Americký prezident Barack Obama řekl, že radikální hnutí Islámský stát (IS) bude nakonec v Iráku poraženo, cesta k vítězství ale nebude snadná a vyžádá si účinnou mezinárodní pomoc.

Řekl to na okraj summitu zemí G7 v bavorském zámku Elmau, kde se sešel s iráckým premiérem Hajdarem Abádím.

Ten se podle agentury Reuters obrátil na světové společenství s tím, aby pomohlo zabránit islámským radikálům získávat peníze z prodeje ropy.

Obama uvedl, že bezvýhradně věří v porážku IS, pokud mezinárodní koalice Abádího podpoří a pokud irácký premiér bude stát v čele takové vlády, která bude hájit zájmy všech obyvatel jeho země.

Také řekl, že květnové dobytí iráckého města Ramádí radikály znamená jen krátkodobý taktický úspěch.

O konečné porážce radikálního islámského hnutí je přesvědčen rovněž Abádí.

Abádí: Je potřeba větší nasazení v terénu

Abádí v uplynulém týdnu kritizoval dosavadní úsilí mezinárodní koalice, která pod vedením Spojených států podniká proti radikálům nálety.

Podle premiéra je potřeba rozšířit nasazení v terénu a zajistit potřebné dodávky zbraní. Také ostatní státy musejí bránit svým občanům ve snaze připojit se k islamistům.

"Nemáme ještě celkovou strategii," řekl Obama o plánech vojenských operací v Iráku.

K vypracování takové strategie je prý nutné, aby Irák učinil příslušné závazky. Dodal, že Pentagon pracuje na možnostech, jak boj proti IS uspíšit.

Obama: Nedostatek iráckých branců

Za jeden z problémů Obama označil to, že v některých oblastech, kde je koalice pod vedením USA připravena na vojenský výcvik, je nedostatek iráckých branců. Více v boji proti radikálům musí podle amerického prezidenta učinit i sunnitské kmeny.

Právě k sunnitskému islámu se IS hlásí. USA v minulosti opakovaně tvrdily, že Irák musí proti radikálům vyvinout větší úsilí a v bojích proti IS vystupovat rozhodněji a s větším odhodláním, neboť americká armáda nemůže zodpovídat za obranu této země.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy