Jak vypadalo Kongo za Leopolda II.: Dětem usekávali ruce, lidi vodili v řetězech

Martin Novák Martin Novák
15. 6. 2020 13:41
Téměř 111 let po smrti belgického krále Leopolda II. mizí ze země jeho sochy. Aktivisté v souvislosti s demonstracemi vyvolanými smrtí Afroameričana George Floyda v Minneapolisu považují krále za člověka, který si nezaslouží pocty kvůli své koloniální politice v Africe.
Posprejovaná busta krále Leopolda II. v belgickém městě Tervuren.
Posprejovaná busta krále Leopolda II. v belgickém městě Tervuren. | Foto: Reuters

Leopold II. vládl takzvanému Svobodnému státu Kongo v letech 1885 až 1909, kolonie byla jeho soukromým vlastnictvím. Miliony domorodců zahynuly nebo byly zmrzačeny v důsledku otrocké práce, kterou musely vykonávat při těžbě nerostných surovin či sběru kaučuku a slonoviny.

Belgický král Leopold II. v roce 1903.
Belgický král Leopold II. v roce 1903. | Foto: Library of Congress.

Minulý pátek brzy ráno tak dav strhl sochu Leopolda II. v bruselské čtvrti Auderghem. Několik dalších soch v Belgii lidé pomalovali kritickými nápisy nebo polili rudou barvou, která má představovat krev. Vše je reakcí na dění ve Spojených státech i jinde ve světě, kde lidé poškozují sochy související s rasismem.

O víkendu však v Belgii přišla odmítavá reakce, a to ze samotné královské rodiny. Od prince Laurenta, bratra nynějšího krále Philipa.

"Leopold v Kongu nikdy nebyl. Proto nechápu, jak mu někdo může připisovat utrpení tamních lidí," řekl pro novináře z belgické mediální skupiny Sudpresse. Prohlášení je neobvyklé, protože královská rodina politické záležitosti v Belgii nekomentuje.

"Belgické Kongo, dnes Demokratická republika Kongo, bylo na rozdíl od ostatních kolonií osobním majetkem krále Leopolda. Bylo by tedy velmi naivní si myslet, že o zvěrstvech, která se v Kongu odehrávala, král vůbec nevěděl. Předpokládám, že nedostával přesné zprávy o počtu zabitých Konžanů, ale o tom, co se v Kongu bude dít, rozhodoval přímo on," říká k tomu afrikanista Vojtěch Šmolík, který působí na Univerzitě Hradec Králové.

"Pokud tedy belgický princ tvrdí, že Leopold o celé situaci nevěděl, naznačuje tím, že Leopold nebyl dobrý vládce. V Kongu pod jeho správou přišlo o život brutálním způsobem na 10 milionů lidí, a není tedy možné, aby o tom král neměl žádné informace," dodává pro Aktuálně.cz.

Děti s uťatýma rukama. To byl trest za neplnění pracovních kvót.
Děti s uťatýma rukama. To byl trest za neplnění pracovních kvót. | Foto: Wikipedia / Public domain

Šmolík také připomíná praktiky vojáků Leopoldovy soukromé armády Force Publique. "Měli nařízeno, že žádná kulka nesmí padnout vedle, a tak za každou kulku museli přinést na důkaz smrti dané osoby její ruku. Leopold II. a jeho vláda navíc později i upláceli novináře, aby o situaci v Kongu nepsali, když se tyto informace začaly dostávat na povrch. Sám král pak nechal spálit celý archiv, který informace o Kongu sbíral," dodává.

Socha i přímo v Kongu

Zbourání Leopoldovy sochy se kromě prince Laurenta nelíbí ani starostovi čtvrti Auderghem Didieru Gosuinovi. "Toto není způsob, jakým uplatňujeme demokracii. Tímto způsobem nezměníme historii a nedostaneme ji tam, kde bychom ji chtěli mít," řekl starosta rozhlasové stanici RTBF.

Otec hledí na končetiny své dcery, uťaté kvůli nesplněným kvótám při sklizni kaučuku.
Otec hledí na končetiny své dcery, uťaté kvůli nesplněným kvótám při sklizni kaučuku. | Foto: Wikipedia / Public domain

Leopoldovu sochu ve městě Mons úřady raději samy převezly do skladu. Na sociálních sítích někteří Belgičané žádají odstranění monarchovy sochy i z areálů známé katolické univerzity v Lovani.

Přímo v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo, stojí Leopoldova jezdecká socha ve veřejnosti nepřístupné zahradě prezidentského paláce. Nikdo však nevolá po jejím zbourání a ani nepokoje, vyvolané smrtí George Floyda, africkou zemi nezasáhly.

Konžané svázaní řetězy v době vlády Leopolda II.
Konžané svázaní řetězy v době vlády Leopolda II. | Foto: Alice Seeley Harris / Anti-Slavery International and Autograph

"Socha Leopolda II. je součástí naší historie a paměti. Je to připomínka také pro naše děti a potomky," uvedl pro agenturu AFP správce sbírek konžského Národního muzea v Kinshase Jose Batekele.

Důležitá symbolika

"Konžané si stále uvědomují historickou křivdu, kterou na nich kolonizátoři spáchali, to z té společnosti jen tak nevymizí. Na druhé straně je pravda, že Kongo si od získání nezávislosti prošlo dvěma velkými válkami a v konfliktním stavu zůstalo až dodnes. Každodenních starostí mají místní opravdu hodně," říká Šmolík.

"Symbolika je pro ně ale obecně důležitá a v odstranění Leopoldovy sochy určitě uvidí významný krok vzdělanější vrstva obyvatel a zcela jistě také množství Konžanů žijících přímo v Belgii," dodává.

Brutální zacházení s místními obyvateli v Kongu vyvolalo protesty ještě za života Leopolda II. Svědectví z Konga publikoval britský novinář Edmund Morel, do kampaně proti otrokářství se zapojili například spisovatelé Mark Twain a Arthur Conan Doyle nebo William Cadbury, majitel stejnojmenných čokoládoven. Joseph Conrad zasadil do Konga na konci 19. století svůj slavný román Srdce temnoty.

Angličtí misionáři a Konžané ukazují fotografovi uťaté ruce.
Angličtí misionáři a Konžané ukazují fotografovi uťaté ruce. | Foto: Wikipedia / Public domain
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy