Zelenskyj nečekaně dorazil do Berlína. Von der Leyenová ho projevem dohnala k slzám

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
11. 6. 2024 18:23
V Berlíně se koná již druhá, dvoudenní konference o obnově Ukrajiny. Poprvé se ale akce koná na území Evropské unie, do níž by země čelící ruské agresi chtěla vstoupit. Do německé metropole dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s první dámou Olenou Zelenskou, ministr zahraničí Dmytro Kuleba nebo šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Reportérka Aktuálně.cz je u toho.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Profimedia

Berlín (od naší zvláštní zpravodajky) - Zelenskyj v úterý v deset hodin ráno před dvěma tisíci členy světových delegací vyzval představitele států a průmyslu, aby podpořili obnovu válkou zmítané země. V projevu zdůraznil, že Rusové každým dnem zintenzivňují útoky a cílí na nová místa. "Neničí jenom naši elektrickou soustavu a elektrárny, ale také benzinky a sklady paliv," řekl prezident, kterého na pódium za hlasitého potlesku uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

Za Česko na akci, která má za úkol podpořit současnou i budoucí obnovu napadené země, dorazil ministr zahraničí Jan Lipavský a zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. "Rád bych vyzdvihl, co řekl německý kancléř Scholz - že musíme udělat maximum, abychom Kyjevu dále umožnili bránit se ruské agresi. Nejlepší obnova Ukrajiny je taková, která se nemusí odehrávat," řekl Lipavský.

O Zelenského účasti se dopředu nevědělo, delegaci měl vést ministr zahraničí Kuleba. Na poslední chvíli však Ukrajina oznámila, že dorazí i prezident s manželkou. Při jejich příjezdu policisté uzavřeli všechny cesty v německém hlavním městě, nad kolonou se Zelenským letěly i dva ozbrojené vrtulníky. O den dříve berlínská televizní věž symbolicky svítila v barvách Ukrajiny.

Když po Zelenském na pódiu berlínského výstaviště, kde se konference koná, vystoupila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, svým projevem prezidenta dohnala k slzám. Oznámila, že Evropská unie 90 procent zmrazených ruských aktiv pošle na obranu Ukrajiny a zbylých deset procent na obnovu země. Na konci proslovu zdůraznila, že Ukrajina patří do EU a její integraci plně podpoří. 

"Charkov je Evropa, Ukrajina je Evropa a Evropská unie je váš domov," řekla von der Leyenová, přičemž si Zelenskyj na záběru z kamer utíral slzy. "Poskytneme Kyjevu potřebnou finanční sílu, můžete se na nás spolehnout. Rusko musí selhat a Ukrajina musí zvítězit," dodala předsedkyně komise. 

Obnova země i posílení zbrojních kapacit

Akce se koná v době, kdy Ukrajina čelí ruské ofenzivě v Charkovské oblasti, kterou okupační síly zahájily 10. května. Podle mise OSN pro sledování lidských práv na Ukrajině Rusové v květnu zabili o 31 procent více civilistů než v dubnu, což představuje nejvyšší počet civilních obětí za téměř rok. Právě více než polovina mrtvých z minulého měsíce připadá na Charkovskou oblast. Zelenskyj na konferenci očekává uzavření smluv v řádu desítek miliard korun, která se budou týkat obnovy země i posílení zbrojních kapacit. 

Na akci nakonec nedorazil teď už bývalý ukrajinský šéf státní agentury pro rekonstrukci Ukrajiny Mustafa Najem, který Aktuálně.cz v březnu poskytl rozhovor. Britský deník Financial Times uvedl, že Najem se dostal do konfliktu s premiérem Denysem Šmyhalem, který mu měl zakázat účast na akci, což bylo bezprostředním důvodem pro Najemovu rezignaci.

Šest ukrajinských a západních představitelů deníku sdělilo, že série vyhazovů, rezignací a změn ve vládě, které v posledních měsících řídil Zelenskyj, podle nich způsobilo napětí mezi Kyjevem a západními partnery financujícími obranu a obnovu zničené země. "Západní partneři chtějí mít se svými ukrajinskými protějšky normální a předvídatelné vztahy," řekl pod podmínkou anonymity jeden z nich.

Česká pomoc

Na rekonstrukci Ukrajiny se podílí také Česko, které jako jediná země pomáhá jen několik kilometrů od fronty. Dodává například kogenerační jednotky, čističky vod nebo vybavení do nemocnic, a to primárně v Dněpropetrovské a Charkovské oblasti. 

Jak deníku Aktuálně.cz v Berlíně řekl zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Kopečný, Česko je pro ostatní země inspirace. "Když zařídíme jednu nebo dvě kogenerační jednotky, které i zafinancujeme, USA pošle a zaplatí dalších třináct a Tchaj-wan dalších osm," uvedl.

"Rusové bombardují Charkov, protože chtějí, aby lidé odešli, a pokud neodejdou, tak je prostě zavraždí, jako se to stalo v Mariupolu. V momentě, kdy tamním lidem umožníme, aby i v takových městech přežili, měli co pít a neumrzli, ve výsledku pomůžeme Ukrajině přežít jako celku," dodal.

Konference se koná jen pár dní předtím, než se devadesát světových lídrů sjede na mírový summit do Švýcarska, který pořádá Ukrajina. Ten má položit základy pro udržitelná mírová jednání, kterých by se později zúčastnilo i Rusko. Na nynější summit zástupci Moskvy nedorazí.

Video: Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj při připomínce 80 let od Dne D objal válečného veterána (7. 6. 2024)

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj při připomínce 80 let od Dne D objal válečného veterána | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy