Konference o Sýrii: Mír nebude, snad skončí hladovění

Martin Novák Martin Novák
21. 1. 2014 6:45
Ve středu má začít ženevská konference o míru pro Sýrii. Šance na úspěch jsou malé.
Zničené domy v Aleppu po bombardování syrským letectvem.
Zničené domy v Aleppu po bombardování syrským letectvem. | Foto: Reuters

Damašek - Mírová konference o Sýrii má už ve středu začít ve Švýcarsku, ale mír Syřanům nepřinese. Maximálně mohou doufat, že se do některých oblastí snáze dostane potravinová pomoc a na některých místech může nastat klid zbraní.

Pro Rusko, Spojené státy a zástupce OSN bylo těžké zástupce režimu prezidenta Bašára Asada a opozice do Ženevy dostat, ale přimět je k zásadnější dohodě by byl zázrak.

Asad poskytl před zahájením konference rozhovor agentuře AFP. Zaujal v něm absolutně nesmiřitelné stanovisko vůči jakýmkoliv požadavkům svých odpůrců.

Nehodlá opozici označovat za skutečnou opozici, natož aby s ní vyjednával o složení vlády. O rezignaci prý nepřemýšlí vůbec. Naopak, hodlá v prezidentských volbách znovu kandidovat.

Proč tedy vysílá do Ženevy své zástupce? Prý proto, aby jednali o boji proti teroristům, což jsou v očích prezidenta všichni, kteří se mu postavili.

"Návrh, že by někteří opoziční vůdci zasedli ve vládě, je totálně nerealistický. Je to dobrý vtip. Jak by mohli být ministry, když všichni přejdou hranici Sýrie, pak zůstanou třicet minut, aby se fotografovali, a znovu utečou," uvedl syrský prezident.

Dodal, že žádná opozice vlastně ani neexistuje, protože jde o výtvor "zahraničních rozvědek".

Po téměř třech letech války přišlo o život na 130 tisíc Syřanů, skoro pět milionů jich opustilo své domovy. Řada čtvrtí v Aleppu, Homsu, Damašku a dalších městech leží v ruinách srovnatelných s německými městy v roce 1945.

V některých oblastech lidé trpí hlady, protože jsou obklíčeni vládními vojsky nebo protože se k nim nedostává žádná pomoc. Umírají samozřejmě hlavně děti.

Příkladem je palestinský uprchlický tábor Jarmúk v Damašku, kde je neprodyšně obklíčeno skoro dvacet tisíc lidí. Už více než rok se k nim nedostávají léky ani jídlo. Jedná se o tábor, kde se v minulosti usídlili palestinští běženci a jejich potomci, během války se tu usadili ozbrojení rebelové.

Pro civilisty v těchto oblastech ženevská konference představuje alespoň malou naději. V tom, že se podaří vyjednat přísun pomoci nebo lokální příměří.

Syrská exilová opozice ale hrozila na poslední chvíli bojkotem konference poté, co generální tajemník OSN Pan Ki-mun pozval na předběžná jednání do Švýcarska delegaci Íránu.

Opozice to odmítla, protože Teherán podporuje Asada jak finančně, tak vojensky. Na straně režimu bojují také ozbrojenci z proíránského libanonského hnutí Hizballáh. 

"Pokud pozvání Íránu nebude zrušeno, nepřijedeme," vzkázal na sociální síti Twitter Luaj Safí, mluvčí Syrské národní koalice.

V pondělí večer Pan Ki-mun pozvání pro Íránce zrušil, ale ruská vláda tvrdí, že bez Íránu a jeho souhlasu žádné politické a diplomatické řešení syrského konfliktu není možné, a ministr zahraničí Sergej Lavrov označil vyloučení Íránu za "neomluvitelnou chybu".

Opozice proti Asadovi je nicméně rozdrobená do mnoha organizací. Některé z těch, které mají v Sýrii bojovníky a ovládají část syrského území, konferenci bojkotují.

Rebely oslabily v posledních týdnech vzájemné boje, které propukly mezi umírněnějšími skupinami a radikály, kteří se hlásí k Al-Káidě.

"V Ženevě se může dohodnout humanitární pomoc pro oblasti, kde hrozí katastrofa, příměří v některých místech a možný částečný návrat uprchlíků. Politické řešení konfliktu za současné situace není asi možné. Asad neodstoupí a opoziční skupiny nemají sílu ho svrhnout," uvedl na serveru Syria Deeply libanonský analytik Rámí Chúrí.

 

Právě se děje

Další zprávy