Konečně je to tady, radují se muslimky. Značka Nike představila sportovní hidžáb

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2017 20:30
Americká firma Nike začne příští rok prodávat sportovní hidžáby. Muslimské sportovkyně tak budou moci zahalit své vlasy do moderního prodyšného materiálu s notoricky známou bílou "fajfkou". V reklamní kampani společnost spolupracovala s krasobruslařkou ze Spojených arabských emirátů Zahrou Lari, která hodlá bořit mýty. "Jsem zahalená, jsem muslimka, pocházím z pouštní země a dělám zimní sport. Můžu dělat cokoliv," vzkazuje.
Krasobruslařka Zahra Lari v novém hidžábu od značky Nike.
Krasobruslařka Zahra Lari v novém hidžábu od značky Nike. | Foto: ČTK

Washington - Prodyšný a lehký materiál, který absorbuje pot a udrží chladnou hlavu. Muslimské sportovkyně už dlouho toužily po takovém hidžábu. Nově ho začne prodávat sportovní značka Nike.

Sportovní šátek s notoricky známou "fajfkou", který zakrývá vlasy, si budou moci sportovkyně obléknout už na začátku příštího roku.

Foto: Reuters

"Nemohu uvěřit, že je to konečně tady," napsala na svém účtu na Instagramu krasobruslařka Zahra Lari ze Spojených arabských emirátů. Ta pro firmu Nike nový hidžáb nafotila.

"Lidé si myslí nebo vám říkají, že nemůžete dělat některé věci, ale já jim teď ukážu, že můžete," řekla sportovkyně časopisu Vogue Arabia. "Jsem zahalená, jsem muslimka, pocházím z pouštní země a dělám zimní sport."

Nový produkt se bude jmenovat Nike Pro Hijab. Firma ho podle britského listu The Guardian vyvíjela během posledního roku. Dostupný bude ve třech barvách: šedé, černé a bílé.

Sportovní hidžáby ale nejsou úplnou novinkou, na trh je už uvedlo několik malých firem. Jednička na trhu sportovního oblečení Nike si proto nechtěla nechat ujít příležitost. Na arabský trh společnost vstoupila v posledních letech, když otevřela několik obchodů na Blízkém východě a vydala tréninkové mobilní aplikace v arabštině.

Tím, že se začneme bát, tak Islámskému státu otevíráme cestu, aby dosáhli svých cílů, říká studentka Eman Ghaleb. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 45 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy