Konečně je to tady, radují se muslimky. Značka Nike představila sportovní hidžáb

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2017 20:30
Americká firma Nike začne příští rok prodávat sportovní hidžáby. Muslimské sportovkyně tak budou moci zahalit své vlasy do moderního prodyšného materiálu s notoricky známou bílou "fajfkou". V reklamní kampani společnost spolupracovala s krasobruslařkou ze Spojených arabských emirátů Zahrou Lari, která hodlá bořit mýty. "Jsem zahalená, jsem muslimka, pocházím z pouštní země a dělám zimní sport. Můžu dělat cokoliv," vzkazuje.
Krasobruslařka Zahra Lari v novém hidžábu od značky Nike.
Krasobruslařka Zahra Lari v novém hidžábu od značky Nike. | Foto: ČTK

Washington - Prodyšný a lehký materiál, který absorbuje pot a udrží chladnou hlavu. Muslimské sportovkyně už dlouho toužily po takovém hidžábu. Nově ho začne prodávat sportovní značka Nike.

Sportovní šátek s notoricky známou "fajfkou", který zakrývá vlasy, si budou moci sportovkyně obléknout už na začátku příštího roku.

Foto: Reuters

"Nemohu uvěřit, že je to konečně tady," napsala na svém účtu na Instagramu krasobruslařka Zahra Lari ze Spojených arabských emirátů. Ta pro firmu Nike nový hidžáb nafotila.

"Lidé si myslí nebo vám říkají, že nemůžete dělat některé věci, ale já jim teď ukážu, že můžete," řekla sportovkyně časopisu Vogue Arabia. "Jsem zahalená, jsem muslimka, pocházím z pouštní země a dělám zimní sport."

Nový produkt se bude jmenovat Nike Pro Hijab. Firma ho podle britského listu The Guardian vyvíjela během posledního roku. Dostupný bude ve třech barvách: šedé, černé a bílé.

Sportovní hidžáby ale nejsou úplnou novinkou, na trh je už uvedlo několik malých firem. Jednička na trhu sportovního oblečení Nike si proto nechtěla nechat ujít příležitost. Na arabský trh společnost vstoupila v posledních letech, když otevřela několik obchodů na Blízkém východě a vydala tréninkové mobilní aplikace v arabštině.

Tím, že se začneme bát, tak Islámskému státu otevíráme cestu, aby dosáhli svých cílů, říká studentka Eman Ghaleb. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy