Washington již oznámil, že podle jeho poznatků červencové volby vyhrál kandidát opozice Edmundo González Urrutia. Venezuelské vládní úřady přisoudily vítězství Madurovi. Jsou však pod tlakem ze zahraničí, aby zveřejnily úplné a detailní výsledky.
Maduro od roku 2020 čelí v USA obvinění, že je jedním z vůdců drogové organizace Cartel de los Soles, která se zabývá pašováním kokainu do Spojených států. Soud v New Yorku tak autoritářského prezidenta stíhá kvůli údajnému "narkoterorismu". Spojené státy neuznávají Madura po volbách z roku 2018 za prezidenta a americká justice vypsala odměnu 15 milionů dolarů za informace, které by vedly k jeho zadržení.
V jednáních o patové situaci, kdy se k vítězství ve volbách hlásí Maduro i opozice, Spojené státy daly najevo, že by mohly zastavit stíhání Madura i dalších vysokých představitelů jeho vlády, napsal v neděli list The Wall Street Journal s odkazem na tři zdroje. Podle dalšího zdroje by se Washington mohl zavázat k tomu, že nebude usilovat o Madurovo vydání. Krok by měl ulehčit odchod Madura z funkce, až mu skončí v lednu jeho druhý prezidentský mandát.
Venezuelské úřady tvrdí, že v červencových prezidentských volbách zvítězil Maduro. Nezveřejnily ale kompletní a detailní výsledky. Opozice prohlašuje, že podle záznamů, které sesbírala z volebních místností, vyhrál její kandidát González. Pořádá kvůli tomu demonstrace, při kterých bylo zadrženo přes 2200 lidí a více než 20 lidí zemřelo. Opoziční vůdkyně María Corina Machadová vyzvala na konci minulého týdne vládu k jednání o převodu moci.
Spojené státy či Argentina již uvedly, že uznávají Gonzálezovo vítězství. Čína či Rusko naopak gratulovaly k výhře Madurovi. Evropská unie a řada latinskoamerických zemí, včetně těch vedených levicovými vládami, vyzývají Caracas ke zveřejnění kompletních, transparentních a detailních výsledků a zatím se nevyjádřily, kdo byl podle nich zvolen novým venezuelským prezidentem.