Média o tom informovala francouzská vrchní prokuratura s tím, že výrobní čísla na klapkách křídel odpovídají těm, která byla registrována u zmizelého boeingu.

Paříž - Francouzští vyšetřovatelé shromáždili nezvratné důkazy svědčící o tom, že trosky nalezené na ostrově Réunion náleží k pohřešovanému letu MH370 malajsijských aerolinií.

Média o tom informovala francouzská vrchní prokuratura s tím, že výrobní čísla na klapkách křídel odpovídají těm, která byla registrována u španělské společnosti, jež tyto části zmizelého boeingu vyrobila.

"Dnes tedy můžeme s jistotou potvrdit, že klapky nalezené 29. července na ostrově Réunion jsou ty z letu MH370," konstatoval ve čtvrtek večer pařížský prokurátor Francois Molins.

Závěry vyšetřovatelů tak vyvrátily poslední pochybnosti o osudu Boeingu 777, který v březnu loňského roku zmizel z obrazovek radarů cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na palubě bylo 239 lidí.

O tom, že jsou trosky - nalezené v červenci na pobřeží francouzského ostrova v Indickém oceánu - bezpochyby tím, co zbylo z MH370, hovořil malajsijský premiér už před několika týdny.

Francouzi ale trvali na tom, že je všechno potřeba řádně prověřit. Další důkazy žádali i někteří příbuzní cestujících.

Vyšetřovatelům se díky endoskopu podařilo ověřit tři série výrobních čísel, jejichž pravost už potvrdil subdodavatel boeingu - společnost Airbus Defense and Space se sídlem ve španělské Seville.

Co se mohlo stát?

Boeing 777-200ER malajsijských aerolinií zmizel 8. března loňského roku nad jihočínským mořem krátce poté, co odstartoval z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru a letoví dispečeři ho před vstupem do vietnamského vzdušného prostoru předali kolegům v Ho Či Minově Městě.

Vietnamským kontrolorům už se ale let MH370 nikdy nepřihlásil. Poslední zpráva posádky patřila ještě pozemní kontrole v Kuala Lumpuru a zněla "Dobrou noc. Malajská tři-sedm-nula."

Co se dělo pak, se už zřejmě nikdo nedozví.