Bethesda (USA) - Známe to všichni. Pocit, který nás nutí k drbání, jež ale většinou všechno ještě zhorší.
Lidem, trpícím ekzémy či jinými chronickými onemocněními kůže, může svědění udělat ze života peklo.
Lékaři z amerického Národního zdravotního institutu v Marylandu teď možná našli způsob, jak utrpení milionů lidí zmírnit, nebo úplně zastavit. Identifikovali totiž chemickou látku, jež pocit svědění v mozku vyvolává.
Nazývají ji Npbb. Pokud se podaří její účinek zablokovat, mohlo by to znamenat i konec svědění.
Mechanismus vzniku tohoto pocitu je totiž v mnoha ohledech obdobný jako při vzniku bolesti, jen s tím rozdílem, že nevyvolává obranný (flexní) reflex, ale nutí jedince k drbání.
"Když jsme vystavili myši bez Npbb účinku několika substancí vyvolávajících svědění, byli jsme ohromeni. Nic se nestalo. Ty myši se nedrbaly. Když jsme jim ale píchli Npbb, drbat se začaly," potvrdil britskému listu The Daily Mail vedoucí marylandského výzkumného týmu Santosh Mishra.
Podobně, jako jsou dnes běžné prášky proti bolesti, by se tak mohl jednou sortiment lékáren rozšířit o tablety proti svědění.
"Zbývá nám zjistit, zda a jak to funguje u lidí. Naším cílem je najít molekuly, na něž můžeme zacílit tak, abychom zastavili svědění bez vedlejších účinků," vysvětlil serveru Topnews.us další z autorů studie Mark Hoon.
Chronické svědění nepostihuje jen lidi s onemocněním kůže, může být rovněž průvodním jevem poruchy ledvin, rakoviny, roztroušené sklerózy a dalších chorob. Také v těchto případech by mohl marylandský objev pomoci.