Komisaři jdou před europarlament. Koho poslanci "ugrilují"?

Jan Hejl Jan Hejl
28. 9. 2014 19:20
Budoucí Evropská komise Jeana-Clauda Junckera se může proměnit. Europoslanci mají problém hned s několika kandidáty.
Evropský parlament ve Štrasburku.
Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Europoslanci si chystají munici. Už v pondělí začnou parlamentní slyšení, na kterých budou "grilovat" všechny nominované eurokomisaře.

Je pravděpodobné, že Evropský parlament, který novou komisi schvaluje, bude chtít ukázat svou důležitost.

Europoslanci rádi pokládají nepříjemné otázky, které i zkušené politiky přitlačí ke zdi. Dokazují to případy z minulých let, kdy se s obměnou svého týmu musel třikrát potýkat dokonce i José Manuel Barroso.

"Je pravděpodobné, že několik kandidátů bude takzvaně ´ugrilováno´. Evropský parlament rád ukazuje svou sílu," připomíná Jakub Janda z think tanku Evropské hodnoty.

Lisabonská smlouva navíc posílila úlohu europoslanců a ti si toho také jsou vědomi. "Parlament by mohl občanům ukázat, že dokáže vycenit zuby. Slyšení rozhodně není formalita," upozorňuje Janda.

Horké chvilky před parlamentními výbory by mohla zažít zejména slovinská kandidátka Alenka Bartušeková, která se - coby odcházející premiérka - dokonce do Evropské komise nominovala sama.

"Otevřeně se mluví, že její nominace byla špatná. S Bartušekovou mám velký problém. Určitě pro ni hlasovat nebudu," řekl deníku Aktuálně.cz lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Málo žen i nejasná skladba

Jiným se nelíbí ani struktura budoucí Komise Jeana-Clauda Junckera. Bývalý lucemburský ministerský předseda totiž v bruselských kuloárech překvapil navýšením neformálních pravomocí týmu komisních místopředsedů.

"Vznáší to otázky. Nejen kvůli překrývání kompetencí mezi portfolii, ale také ohledně nejasností, jak bude fungovat nová struktura na ose předseda Komise - místopředsedové - ostatní komisaři,“ řekl serveru EurAktiv italský europoslanec Brando Benifei.

Tím ale výčet možných Junckerových problémů nekončí. Předseda europarlamentu Martin Schulz dlouho upozorňoval, že ve sboru komisařů by mělo být více žen.

"Požadoval, aby nová Komise měla více komisařek než Barrosova. Ten měl ve svém týmu žen devět, přičemž Juncker jich má dnes ve sboru také devět,“ podotýká Jakub Janda.

Slovinka, Rumunka nebo Maďar

Juncker podle všeho bude muset svůj tým obměnit. Evropský parlament sice budoucí komisaře neschvaluje jednotlivě, ale má značně velký vyjednávací prostor - celkové složení Komise může zamítnout.

"Pokud některý kandidát při slyšení neuspěje, předseda Komise dojedná s nominujícím státem výměnu," vysvětluje Janda. "Poté na tom má zájem jak daný stát, který nechce ostudu, tak šéf Komise, jenž chce mít silný tým."

Černého Petra by si ale nemusela vytáhnout jen Slovinka Bartušeková, která má mít na starosti energetickou unii. Uspět by nemusel ani maďarský kandidát na komisaře pro školství Tibor Navracsics, který je až příliš spojený s - na evropské půdě neoblíbeným - premiérem Viktorem Orbánem.

"Problém by mohl mít i španělský nominant kvůli svým vazbám na byznys z minulosti. Jsme zvědaví i na rumunskou kandidátku, která dostala regionální rozvoj. Europoslanci se budou ptát hlavně na čerpání fondů v její zemi," upozorňuje Tomáš Zdechovský.

V Bruselu bude horko

Skloňuje se i jméno dosavadní české ministryně Věry Jourové. Při slyšení bude muset vysvětlovat vazby na svého stranického šéfa Andreje Babiše, a to kvůli jeho možnému střetu zájmů. Europoslance by také mohly dráždit její zamítavé výroky o kvótách pro ženy. Do portfolia Jourové totiž spadá i otázka rovnosti pohlaví.

Evropský parlament může ještě do doby, než se Komise formálně ujme otěží unijní exekutivy, zamíchat jejím složením. "Myslím, že europoslanci budou mít se složením Komise problém. I starší kolegové přiznávají, že to, co se nyní děje kolem ´grilování´, nepamatují," varuje Zdechovský.

Zpovídání kandidátů na eurokomisaře začíná v pondělí a každý z osmadvaceti nominantů musí své názory obhajovat minimálně tři hodiny. Věra Jourová před poslance předstoupí ve středu a bude čelit otázkám hned ze čtyř výborů, do jejichž působnosti její resort spadá.

 

Právě se děje

Další zprávy