Kombinovat vakcíny proti covidu-19 nedoporučujeme, upozornil anglický úřad

ČTK ČTK
3. 1. 2021 10:00
Anglický úřad pro veřejné zdraví (PHE) nedoporučuje kombinovat dvě vakcíny proti koronaviru, které budou v Británii v nejbližších dnech dostupné. V prosinci zdravotníci začali s očkováním přípravkem od firem Pfizer a BioNTech, příští týden začne distribuce vakcíny vyvinuté na Oxfordské univerzitě ve spolupráci s firmou AstraZeneca.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Obě vakcíny se podávají ve dvou dávkách. Britská vláda ve čtvrtek uvedla, že pokud někdo jde na druhou injekci a není k dispozici stejná vakcína, jakou dostal při první dávce, "je rozumné" nabídnout mu jinou vakcínu. Vláda k tomu podle portálu The Independent dodala, že k tomuto kroku je vhodné přistoupit, pokud je dotyčný vysoce ohrožený nákazou nebo pokud je pravděpodobné, že by znovu na očkování už nepřišel.

Nicméně Mary Ramsayová, která v PHE dohlíží na očkování, k tomu řekla, že "nedoporučujeme kombinování vakcín proti covidu-19". "Když v první dávce dostanete látku od Pfizeru, neměli byste v té druhé dostat vakcínu od firmy AstraZeneca a obráceně," uvedla.

Zkombinovat vakcíny od obou výrobců je podle ní možné jen "v mimořádně výjimečných případech, kdy stejná vakcína není dostupná, nebo kdy se neví, jakou vakcínu daný pacient v první dávce dostal". Podle Ramsayové je nutné udělat vše pro to, aby lidé dostávali obě dávky stejné vakcíny, nicméně pokud to není možné, je lepší podat druhou dávku od jiného výrobce než nic.

Británie 8. prosince jako první na Západě začala očkovat proti koronaviru vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, většina zemí Evropské unie vakcinaci zahájila minulý víkend. Očekává se, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) příští týden vydá posudek k očkovací látce od americké firmy Moderna.

 

Právě se děje

před 28 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy