Dvě černé díry splynuly v jednu obří. Díky kolizi mohou vědci odkrýt velikost vesmíru

Jana Václavíková
6. 12. 2018 20:39
Loni v létě zaznamenali britští vědci nezvyklou událost. Dvě černé díry o hmotnosti 50krát a 34krát větší, než je hmotnost Slunce, se působením vzájemné gravitace pohltily a vytvořily novou. Největší "spojenou" černou díru, jakou detektory na Zemi dosud naměřily.
Kolize dvou černých děr (ilustrační foto).
Kolize dvou černých děr (ilustrační foto). | Foto: Reuters

K celé události došlo pět miliard světelných let daleko. Nová obří černá díra předčí hmotnost Slunce až 80krát.

Kolize černých děr byla specifická i rychlostí, jakou kolem sebe kvůli gravitaci kroužily. A tím, že ve vzdálenosti pěti miliard světelných let se ještě nikomu nepodařilo podobný úkaz naměřit.

"Obě černé díry vznikly po explozích velkých hvězd, po supernovách. Jejich studiem se stáváme v podstatě archeology černých děr, kteří se snaží přijít na to, jak tito vesmírní obři zemřeli," vysvětluje Colm Talbot z australské Univerzity Monash pro server Australia’s Science Channel.

Jak dodává britský server BBC, událost pomůže vědcům s lepším porozuměním vesmíru.

Spojení černých děr se podařilo vědcům odhalit pomocí takzvaných gravitačních vln, jejichž existenci předpovídal už před sto lety fyzik Albert Einstein. Na ověření jeho teorie se čekalo až do roku 2015, kdy za její potvrzení získala trojice britských vědců Nobelovu cenu za fyziku. 

Stejná trojice podpořená mezinárodním týmem vědců stojí i za nejnovějším objevem. Experti doufají, že díky němu dokážou odhalit i rychlost, hmotnost a celkový počet černých děr ve vesmíru. 

Profesorka Susan Scottová z Australské národní univerzity uvedla pro odborný server Phys.org, že jednou vědci pomocí stejné techniky prozkoumají i velký třesk, nebo dokonce odhalí, jak velký je vesmír.

Na podobném projektu pracuje i americká vesmírná agentura NASA, která chce ve 30. letech tohoto století vypustit do vesmíru tři objekty schopné vypátrat gravitační vlny, jež nelze změřit ze Země. Technika NASA bude údajně schopná přijít s novým nálezem každých pět minut. Svůj záměr týkající se měření gravitačních vln přímo ve vesmíru oznámila podle serveru The Verge i Čína.

VIDEO: Gravitační vlny jsou přelom, říká expert

Objev gravitačních vln je přelomový, spadá do Einsteinovy teorie relativity, vědci se vlny snažili detekovat sto let, říká Vladimír Karas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy