Kolaps summitu povede k násilí, vzkazují Palestinci

Tomáš Rákos
25. 10. 2007 11:07
Osud blízkovýchodní konference je čím dál nejasnější

Analýza- Má jít o klíčovou diplomatickou schůzku letošního podzimu, pro hlavní protagonisty Palestince a Izraelce dokonce o nejdůležitější setkání za poslední roky. Namísto dychtivého očekávání ale zatím převládají obavy z neúspěchu.

Mírový summit v Annapolisu, naplánovaný šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou  na konec listopadu či začátek prosince, má jasný cíl: poprvé za posledních sedm let nastartovat mírový proces a pokud to jen trochu půjde, stihnout uzavřít dohodu o klíčových tématech (status Jeruzaléma, hranice, uprchlíci) do konce volebního období prezidenta George W. Bushe.

"Nikdo nemůže vážně očekávát, že odteď do konce listopadu dosáhneme toho, co jsme neudělali za posledních 40 let," řekl po úterním setkání s britským ministerským předsedou Gordonem Brownem izraelský premiér Ehud Olmert.

"Dokážeme žít bez konference, ale nedokážeme žít s konferencí, která bude neúspěšná," varoval pro britský deník Guardian jeden z poradců palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Třetí intifáda?

O potřebě zahájit mírové rozhovory pochybuje málokdo. Otázkou ale je, zda na ně jsou obě strany připravené a co z nich vzejde. A také co nastane, pokud annapoliská jednání zkrachují.

Podobný scénář podle kuvajtského listu Al-Džarída projednával s Riceovou také sám Abbás, fakticky nejvyšší představitel vlády Fatáhu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Condoleezza Riceová během jedné ze svých návštěv Ramalláhu. Bushova administrativa chce, aby mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci znovu začala.
Condoleezza Riceová během jedné ze svých návštěv Ramalláhu. Bushova administrativa chce, aby mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci znovu začala. | Foto: Reuters

Pří její poslední návštěvě v Ramalláhu měl údajně ministryni varovat, že v případě neúspěchu rezignuje.

"Absence umírněné politiky pak povede k tomu, že Washington bude muset čelit třetí intifádě," citoval Al-Džarída prezidentova spolupracovníka. Ten dodal, že během rozhovoru zaznělo i upozornění na sílící vliv Al-Káidy na palestinských územích.

"Fatáh bude neúspěchem hodně oslaben," souhlasil jeden z jeho vězněných lídrů Mustafa Barghútí.

Přijedou Arabové?

Nejasná je také účast arabských států. Přijet mají Jordánsko a Egypt, syrská delegace ale pravděpodobně nedorazí.

"Nemyslím, že Saúdové dorazí," řekl Aktuálně.cz o roli vlivné ropné mocnosti, která se v mírovém procesu v posledních letech aktivně angažuje, izraelský historik a politolog Šlomo Avineri.

"Připomíná mi to madridskou konferenci z roku 1990. Byla to příležitost vyfotografovat se, co se tam ale dokázalo? Nic. Jedinou důležitou věcí bylo, že se Izrael setkal s řadou arabských zemí, včetně Sýrie. Dohoda z toho však žádná nevzešla," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy