Někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan zemřel ve věku 80 let. Během své kariéry dosáhl mimo jiné i na Nobelovu cenu míru. Zároveň ale veřejně přiznal, že některé konflikty považoval za osobní prohru, a zpětně věřil, že mohl udělat víc. V přehledné grafice se podívejte na některé z výzev, kterým ghanský diplomat čelil.
Reforma OSN
V roce 1996, kdy nastoupil do čela OSN, byla organizace na pokraji bankrotu. Kofi Annan si dal za cíl ji zreformovat a zrušil na 1000 pracovních míst v její centrále v New Yorku. Přemlouval členské státy, aby převzaly zodpovědnost za dění ve světě a více se angažovaly. A donutil Spojené státy, aby organizaci splatily svůj dluh. Na druhou stranu byl kritizován za to, že se mu nepodařilo rozšířit Radu bezpečnosti OSN.
Když jeho kariéra na nejvyšším postu spojených národů v roce 2006 skončila, uvedl jako svůj hlavní úspěch stanovení koncepce odpovědnosti na ochranu civilistů, když je jejich vládci nechtějí nebo nemohou chránit. "Jsem tvrdohlavý optimista, narodil jsem se optimista a zůstávám optimistou. Ve chvíli, kdy ztratím naději, bude ztraceno vše, povzbuzuji vás, abyste také neztráceli naději," dodal letos v dubnu na oslavě svých 80. narozenin.