Kniha o Walesovi a tajné policii hýbe Polskem

man
25. 6. 2008 18:00
Šéf Solidarity byl podle autorů komunistickým agentem
Lech Walesa byl po rozdrcení Solidarity v roce 1981 uvržen do domácího vězení. Dnes čelí obvinění z kolaborace s režimem.
Lech Walesa byl po rozdrcení Solidarity v roce 1981 uvržen do domácího vězení. Dnes čelí obvinění z kolaborace s režimem. | Foto: Reuters

Varšava - Bouřlivou diskusi nastartovala v Polsku podle očekávání kniha dvou historiků pojednávající o kontaktech bývalého šéfa hnutí Solidarita a později prezidenta Lecha Walesy s komunistickou tajnou policií.

Autoři s poukazem na některé archivní dokumenty tvrdí, že Walesa byl informátorem polské tajné policie SB (Służba Bezpieczeństwa) už od začátku sedmdesátých let a předával jí zprávy o situaci a náladě mezi dělníky v gdaňských loděnicích, kde sám pracoval jako elektrikář.

O knihu je velký zájem

Publikaci s názvem "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" vydal Institut národní paměti a jsou pod ní podepsáni jeho zaměstnanci Slawomir Cenckiewicz and Piotr Gontarczyk.

Na jejich dílo se stojí fronty v knihkupectvích a velký zájem je o knihu také na internetu.

Kniha, která vyvolala v Polsku hodně rozruchu.
Kniha, která vyvolala v Polsku hodně rozruchu. | Foto: Aktuálně.cz

Agent jménem Bolek

Kniha kromě jiného tvrdí, že Walesa byl agentem s krycím jménem Bolek a že v době, kdy byl prezidentem Polska - tedy v letech 1990 až 1995 - si z archívů vyžádal některé spisy vedené na jeho osobu a už je nevrátil.

Walesa tvrdí, že si nic nenechal. A že tajné policii podepsal pouze papír o svém zatčení, ale nikdy ne žádnou spolupráci.

Knihu a její autory nepřímo podpořil současný prezident Lech Kaczyński, který se s Walesou již mnoho let nemá rád kvůli někdejším sporům o vedení a program Solidarity.

V televizním rozhovoru Kaczyński řekl, že verzi o Walesově agentství věří.

Walesa se chce soudit

Bývalý prezident a nositel Nobelovy ceny míru za rok 1981 si ale nic nechce nechat líbit a autory dá k soudu. V roce 2000 už mu soud jednou dal za pravdu, když konstatoval, že nespolupracoval s SB.

"Chci vidět důkazy o tom, že jsem byl agentem. V té knize žádné nejsou," tvrdí.

Spoluautor knihy Slawomir Cenckiewicz oponuje. "Důkazů jsme dodali dost. Registrační karty, poznámky z policejních archivů, záznamy protokolů. Některé dokumenty byly zapečetěny v sedmdesátých letech a od té doby je nikdo neotvíral. Manipulace je vyloučená," uvedl Cenckiewicz.

Autoři podle svých slov nechtějí Walesu poškodit a uznávají jeho důležitou roli jako vůdce Solidarity. Je prý ale třeba znát plnou pravdu.

"Historie zkrátka není černobílá," říká Slawomir Cenckiewicz.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy