Kniha o procesech rehabilituje řád templářů

lem
25. 10. 2007 13:45
Kopie knihy z vatikánského archivu jsou na prodej
Kniha Procesy proti templářům je zdrojem informací o údajných zločinech, sodomii a kacířství rytířů.
Kniha Procesy proti templářům je zdrojem informací o údajných zločinech, sodomii a kacířství rytířů. | Foto: Reuters

Vatikán - Jste obdivovateli řádu templářských rytířů, kteří staletí čelili obvinění ze zločinů, sodomie a kacířství? Důkaz o jejich nevině si nyní můžete koupit.

Templářští rytíři se po více než sedmi stech letech dočkali částečné rehabilitace. Nešlo o kacíře ani sodomity, jak dříve církev tvrdila.

Dokládá to kniha Procesy proti templářům, kterou během čtvrtka Vatikán představí veřejnosti.

Kniha: Rytíře omilostnil papež Klement V.

Knihu dokládající nevinu templářů, známou také pod jménem Chinonský pergamen, objevila v archivech roku 2001 italská profesorka historie Barbara Fraleová. Objevil se tak důkaz o tom, že templářům udělil milost již v roce 1314 papež Klement V.

Teprve o šest let později, ve čtvrtek 25. října 2007, se Vatikán rozhodl knihu ukázat světu. A zároveň vydělat. Nechal vytvořit celkem 800 kopií, které prodává za 5900 euro. Jednu kopii si odnese i sám papež Benedikt XVI.

Procesy proti templářům ale nejsou jen historickou cenností, ale především zdrojem informací o údajných zločinech, sodomii a herezi rytířů z templářského řádu.

"Jde o důležitý milník, protože poprvé bude podobný dokument Vatikánem zveřejněn," říká profesorka Fraleová. "Dosud se žádné knihy týkající se soudních procesů s templáři nedostaly na světlo Boží."

Templář: mnich a voják v jednom

Foto: Wiki

Řád templářů, jehož plný název zní Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu, byl největším a nejmocnějším křesťanským rytířským řádem středověku.

Založili ho v roce 1118 jako reakci na první křížovou výpravu do Svaté země. Typickým znakem rytířů byly bílé pláště doplněné typickými červenými kříži.

Templáři nepodléhali světské moci ani biskupům a sloužili pouze zájmům papeže. Pád legendárního řádu přišel počátkem 14. století, když se proti nim postavil francouzský král Filip IV. Sličný. Obvinil je z kacířství, neúcty k papeži a sodomie.

Dosud není jasné, zda bylo obvinění templářů z hereze oprávněné. Pravdou však zůstává, že někteří templáři se během mučení doznali například k homosexuálním praktikám.

Stanovisko katolické církve je přesto jasné. Templáři byli pronásledováni neoprávněně, ničeho zlého se nedopustili a papež byl k jejich pronásledování přinucen.

Kniha Procesy proti templářům toho má být jasným důkazem.

 

Právě se děje

Další zprávy