Globální oteplování se stalo nejdiskutovanějším tématem letošního roku. Snad žádná mezinárodní politická schůzka na vrcholné úrovni se neobešla bez diskuzí o budoucnosti planety. Slovní spojení “stav klimatické nouze” se stalo podle vydavatelů oxfordských slovníků v anglofonním prostředí slovem roku. Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí týkajících se klimatu letošního roku.
Katastrofické scénáře
Rok 2019 se nesl ve znamení varování před dopady klimatické krize. V květnu představil australský think-tank černý scénář blízké budoucnosti lidstva, který sestavil na základě vědeckých studií o změně klimatu. Ukázal, co to pro lidstvo konkrétně znamená.
Pokud se nepodaří radikálně zpomalit globální oteplování, budou v roce 2050 hustě osídlená města ohrožená zvyšující se hladinou oceánu vysídlena. Týká se to Bombaje, Jakarty, Hongkongu nebo Bangkoku. Tropické oblasti v Jižní Americe, subsaharské Africe, jihovýchodní Asii a na Blízkém východě budou zase neobyvatelné kvůli extrémním vlnám veder.
Více než miliarda lidí opustí kvůli extrémním podmínkám své domovy. Kromě toho ale na změny klimatu doplatí i velké společnosti, které produkují nejvíce emisí. Mohou přijít o dodávky surovin a hlavně na ně dopadnou regulace emisí. Na 215 největších světových firem uvedlo, že kvůli dopadům klimatické změny mohou v budoucnu ztratit až bilion amerických dolarů (asi 22 bilionů korun).