Klíčové otázky: Raketa KLDR vybuchla, čeho se bojí Asie

Martin Novák Martin Novák
13. 4. 2012 11:00
Jižní Korea očekává "vojenskou provokaci," obavy panují z nového jaderného testu
Jižní Korea očekává po neúspěšném testu rakety provokace ze strany severu. Na snímku jihokorejští vojáci, hlídkující u hranice.
Jižní Korea očekává po neúspěšném testu rakety provokace ze strany severu. Na snímku jihokorejští vojáci, hlídkující u hranice. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severní Korea odpálila raketu Unha-3, která měla na oběžnou dráhu vynést satelit. Anebo vyzkoušet nosič pro atomovou hlavici?

Ať tak či onak, pokus skončil blamáží a neúspěchem. Raketa po startu letěla jednu až dvě minuty, než se roztrhla na přibližně dvacet kusů a zřítila se do moře asi 165 kilometrů západně od jihokorejské metropole Soulu.

Severokorejská tisková agentura KCNA přiznala neúspěch, který je pro nového vůdce země nepříjemným zakopnutím.

V čele režimu stojí po prosincové smrti Kim Čong-ila jeho ještě ani ne třicetiletý syn Kim Čong-un. Test rakety tak měl být jeho svérázným uvedením se do funkce a zároveň chtěl oslavit sté výročí narození zakladatele KLDR a Kim Čong-unova děda Kim Ir-sena.

Proč se raketa zřítila?

Zatím to není jasné. Ví se pouze to, že se tak stalo krátce po jejím startu ze základny poblíž čínské hranice. Unha-3 je třístupňová raketa. První stupeň se měl oddělit ve Žlutém moři, druhý poblíž Filipín. K tomu však nedošlo, střela se rozpadla na dvacet kusů.

Zbytky hledá ve Žlutém moři jihokorejské námořnictvo. Po jejich vyzvednutí snad bude možné říci přesněji, co se stalo. Severní Korea si pozvala na odpálení západní novináře, ale žádné podrobnosti k testu jim zatím nesdělila.

"Přibližně v 7 hodin 40 minut jsme zaznamenali vystřelení objektu ze Severní Koreje. Letěl zhruba minutu," uvedl japonský ministr obrany Naoko Tanaka.

Severní Korea poprvé vystřelila třístupňovou raketu Tepodong-1 s doletem 1500 kilometrů 31. srpna1998. Přeletěla Japonsko a spadla do moře. Svět tehdy překvapilo, že Pchjongjang ve vývoji raket pokročil tak daleko, ačkoliv pád byl zřejmě také zapříčiněn technickým selháním. Další rakety KLDR vypustila v letech 2006 a 2009.

Proč to okolní země tolik odmítají?

Jižní Korea, Japonsko a USA se  domnívají, že skutečným účelem akce je vyzkoušet raketu dlouhého doletu, která může nést jadernou hlavici. Severní Korea se  při mezinárodních jednáních zavázala, že zkoušky raket dlouhého doletu provádět nebude. Spojené státy za to slíbily dodávky potravinové pomoci.

Tato dohoda je nyní porušena a o Severní Koreji má v pátek jednat Rada bezpečnosti OSN. Američané už ale naznačili, že sankce proti Severní Koreji nezpřísní. Ty stávající jsou totiž takové, že už je ani moc zpřísnit nejde.

Sousední státy se obávají, že úlomky rakety mohou dopadnout na jejich území. Japonská i jihokorejská vzdušná obrana jsou v pohotovosti. Aerolinky z Jižní Koreje, Japonska a Filipín měnily trasy letů, aby vyloučily možný zásah svých letadel.

Jaké zbraně má Severní Korea k dispozici?

V KLDR se ekonomika přizpůsobuje hlavně potřebám armády. Je známo, že má obrovské zásoby raket. V arzenálu má rovněž modernizovaná ruská letadla Mig-29 a tanky T-72. Vlastní rovněž několik ponorek.

Co se ví o jaderném programu KLDR a tamních atomových zbraních?

První podzemní test severokorejský komunistický režim uskutečnil v říjnu 2006. Není jasné, zda byl pokus úspěšný. Jihokorejská rozvědka se domnívá, že nikoliv. S přípravou a částí procesu jaderného testu pomáhali Pchjongjangu pákistánští vědci.

Informace o tom, kolik může mít KLDR plutonia, se různí. Odhady se pohybují od dvou atomových náloží až k šesti či osmi. Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že se Severokorejci chystají provést další jaderný test, tentokrát s obohaceným uranem.

Má se za to, že komunistický režim usiluje jaderným vyzbrojením o odstrašení nepřátel a snížení rizika napadení USA nebo Jižní Koreou.

Mohla by konfrontace přerůst ve válku mezi severem a jihem Koreje, případně mezi KLDR a Japonskem?

Jihokorejská vláda v pátek oznámila, že po neúspěšném testu počítá s vojenskými provokacemi ze severu.

Severokorejská rétorika je velmi bojovná a nedávno jeden z představitelů armády pohrozil Jižní Koreji, že se změní v "moře ohně," pokud bude provokovat Severní Koreu. Poslední výrazný konflikt se odehrál v roce 2010, kdy severokorejské dělostřelectvo zaútočilo na jihokorejský ostrov Jonpchjong. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by odpálení rakety Unha-3 mělo vést k ozbrojenému střetu.

Severní Korea má ve zbrani 1,2 milionu vojáků. Jižní Korea 700 tisíc a také 28 tisíc Američanů. Sever má téměř ve všem kvantitativní převahu, ale lepší techniku má Jižní Korea, navíc může počítat s podporou USA.

Velkou nevýhodou Severní Koreje je nedostatek potravin. Při déletrvajícím konfliktu by zřejmě měla velký problém se zásobováním svých sil. Jižní Korea by ale mohla válkou ztratit prosperitu a vysokou životní úroveň, kterou si v posledních desetiletích vybudovala.

 

Právě se děje

Další zprávy