Po bitvách zmizeli v hrobech, nikdo o nich nevěděl. KLDR prolomí tajemství, do USA vrátí těla vojáků

Martin Novák Martin Novák
23. 7. 2018 7:45
Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil Donaldu Trumpovi, že těla amerických vojáků se konečně budou moci vrátit domů. 27. července, v den 65. výročí příměří v korejské válce, má symbolicky vzlétnout první letoun s ostatky.
Americký voják v Koreji.
Americký voják v Koreji. | Foto: Reuters

Washington - Před pětašedesáti lety cestoval Don Oberdorfer americkým vojenským vlakem Koreou. Bylo to krátce po 27. červenci 1953, kdy bylo uzavřeno příměří v korejské válce. 

Vzpomíná, jak cestoval tehdy zdevastovanou zemí po konfliktu, který si vyžádal přes tři miliony mrtvých.

"Jedeme z přístavu Pusan na sever a všude kolem je to příšerné, děsivé. Nejšpinavější děti, které jsem kdy viděl. Pobíhají kolem vlaku a žebrají. Byl tam jeden chlapec s jednou nohou. Tu druhou měl utrženou nad kolenem. Všude se děti a lidé sbíhají k našemu vlaku, volají hello, hello a chtějí hodit něco, co má jakoukoliv cenu," zapsal si Oberdorfer do svého deníku 11. srpna 1953 při cestě apokalyptickou, válkou zničenou krajinou.

Oberdorfer se později stal novinářem deníku Washington Post a autorem velmi uznávané knihy, v níž srovnává historii Severní a Jižní Koreje.

Mezi dvěma miliony obětí bylo i 36 tisíc Oberdorferových krajanů. Amerických vojáků, kteří bojovali na straně Jižní Koreje. Ostatky většiny se vrátily domů rychle, ale zhruba 5300 jich na Korejském poloostrově zůstalo.

V den podepsání příměří byly na severní straně. Ať živí, nebo už mrtví. O jejich osudech nikdo ve Spojených státech ani jinde moc neví. Severokorejský režim to vždy střežil jako přísné tajemství.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na summitu v Singapuru dohodli, že ostatky se vrátí domů. Američané už posílají rakve do Pchjongjangu.

Speciální letadlo přepraví na Havaj kosti amerických vojáků symbolicky v den výročí příměří 27. července. Postupně mají být převezeny k identifikaci všechny ostatky.

Ostatky v masových hrobech

Americká ministerstva obrany a zahraničí mají poprvé od konce války šanci zjistit, za jakých okolností vojáci USA na severu Koreje zemřeli a kde byli pohřbeni.

Nejvíce vojáků ztratila americká armáda v zimě 1950, už v prvním roce války. V polovině září vedl generál Douglas MacArthur legendární vylodění v Inčchonu. Ofenzíva za účasti 75 tisíc vojáků USA změnila poměr sil na bojišti a zabránila kolapsu jihokorejské armády.

Následně ale poslala armádu na bojiště Čína a ta pro změnu zabránila úplné porážce Severokorejců. Právě tehdy - během čínského protiútoku na konci roku 1950 - padlo mnoho Američanů, jejichž těla zůstávají doteď na severu.

Mnozí zahynuli rukou čínských vojáků, nikoliv severokorejských.

Pentagon ví o třech oblastech, kde jsou Američané pohřbeni v masových hrobech. Tou první je město Unsan na severozápadě KLDR. Tady čínská armáda vedla na konci roku 1950 masivní protiúder. V hrobech je více než 1500 ostatků amerických vojáků.

Další oběti jsou pochovány poblíž nádrže Čosin. Zhruba 120 tisíc čínských vojáků zde obklíčilo 30 tisíc Američanů, Britů a Jihokorejců. Tvrdá bitva trvala sedmnáct dní, části amerických a britských sil se podařilo z obklíčení probít.

Patrně mnoho amerických obětí války je pohřbeno v blízkosti demilitarizovaného pásma, které rozděluje Severní a Jižní Koreu. K dispozici je jen málo informací o zajatcích, kteří skončili v severokorejských pracovních táborech. Jak dlouho žili, jak zemřeli a kde leží jejich ostatky.

Televize CNN nedávno připomněla v reportáži osud poručíka Karla Seydela z Colorada. Zmizel právě během bitvy u Čosinu. Jeho manželka Rosanne stále žije a ve dvaadevadesáti pořád čeká na jakoukoliv informaci o něm. Teď má možná poslední šanci se něco dozvědět.

Podívejte se na reportáž Aktuálně.cz z demilitarizované zóny mezi Korejemi:

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 10 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy