KLDR tvrdí, že uskutečnila termojadernou fúzi

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 5. 2010 13:12
Podle odborníků je tvrzení Severokorejců nepravdivé. Zatím se taková fúze nikomu nezdařila
Severní Korea je prý zemí blahobytu...
Severní Korea je prý zemí blahobytu... | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea prostřednictvím listu Rodong Sinmun oficiálně oznámila, že se jí podařilo uskutečnit první řízenou nukleární fúzi pro zisk z energie z jádra

Jaderná fúze nebo také termonukleární reakce je opak štěpení - slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku.

Potenciálně jde o velmi bohatý zdroj energie, potíž je v tom, že se dosud nikomu nepodařilo vyvinout takovou technologii, díky níž by se řízený proces jaderné fúze zdařil.

Odborníci proto považují za absurdní, že by se proces, který se dosud děl doslova jen ve hvězdách, podařilo uskutečnit Severní Koreji, která nemá dost elektrické energie ani na to, aby v noci osvítila ulice.

Vedení poslední ryze stalinistické země si s tím ale velkou hlavu nedělá a údajný úspěch první jaderné fúze označilo za rozhodující krok v rozvoji technologie nové energie.

"Úspěšná nukleární fúze svědčí o rychle se rozvíjející severokorejské vědě a technice Korejské lidově-demokratické republiky," napsal tamní list Rodong Sinmun. O tom, zda se bude Pchjongjang pokoušet vyvinout také jadernou zbraň, se už list nezmiňuje. 

Pokusy o vyvolání a udržení termonukleární reakce trvají od padesátých let minulého století. Problém ale tkví v tom, že žádné těleso nevydrží tak vysokou teplotu (miliony kelvinů), která je k fúzi potřeba.

Z hmoty se v takovém prostředí stává plazma a ta se nesmí dotknout okraje "nádoby," ve které reakce probíhá. Vědci se proto pokoušejí použít silný magnetismus, jež by plasmě zabránil dotknout se stěn.  

Pokud jde o neřízenou fúzi, tam už je technika dál. Takzvané termonukleární zbraně mají mnohem větší destruktivní účinek než štěpné jaderné hlavice.

 

Právě se děje

Další zprávy