Vstoupil ilegálně. Za to si v KLDR odpracuje osm let

Monika Horáková
7. 4. 2010 8:05
Americký učitel angličtiny byl odsouzen k osmi letům nucených prací.
Foto: Reuters

Pchjongjang - Americký učitel angličtiny byl v Severní Koreji potrestán za ilegální vstup do země.

Soud mu uložil osm let nucených prací. Zatím není známo, proč třicetiletý Aijalon Mahli Gomes z Bostonu na území Severní Koreje vstoupil.

Podle serveru BBC musí Gomes zaplatit také pokutu, která v přepočtu činí 700 000 amerických dolarů.

Spojené státy neudržují se Severní Koreou diplomatické styky, vyjednávání proto vede v jejich zastoupení švédské velvyslanectví v Pchjongjangu. Spojené státy opakovaně poukazovaly na právní neprůhlednost celého případu a doufaly, že zadržený Američan bude vrácen do vlasti.

Někteří analytici se podle BBC domnívají, že Američan nebude v Severní Koreji držen celých osm let. Podle nich je pravděpodobné, že Severní Korea trest pozastaví a jako gesto dobré vůle Gomese vyhostí dříve.

Již čtvrtý Američan v pořadí

 

Euna Leeová se na letišti v Burbanku vítá s manželem a dcerkou Hanou.
Euna Leeová se na letišti v Burbanku vítá s manželem a dcerkou Hanou. | Foto: Reuters

Jak zpravodajské agentury připomínají, Gomes není prvním Američanem, který byl v Severní Koreji za ilegální vstup do země potrestán. V prosinci minulého roku přešel do Severní Koreje přes zamrzlou řeku Robert Park. Podle svých slov chtěl upozornit na stav lidských práv v této zemi. Byl propuštěn letos v únoru poté, co prohlásil, že podlehl západní propagandě a že svého činu lituje.

V loňském roce byly zadrženy také dvě americké novinářky Euna Leeová a Laura Lingová. Za ilegální vstup do země jim soud udělil dvanáct let nucených prací. Severokorejský vůdce Kim Čong-il jim po intervenci někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona nakonec udělil milost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy