Expo: Severokorejci líčí štěstí komunismu. Přijel i Kim

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2010 19:37
Poslední stalinistický režim světa se světové výstavy účastní poprvé v historii
Severokorejský pavilon.
Severokorejský pavilon. | Foto: Reuters

Šanghaj - Na světové výstavě Expo v Šanghaji vystavuje celkem 191 zemí. Vůbec poprvé se na Expu objevuje poslední bašta ortodoxního komunismu ve světě. Severní Korea.

Její pavilón nabízí vizi šťastného a spokojeného života ve společnosti, zbavené vykořisťování, nezaměstnanosti a všech neduhů, kterými trpí takzvaný kapitalistický svět.

Ráj lidstva

Severní Korea ve skutečnosti trpí nedostatkem potravin i léků a režim vůdce Kim Čong-ila obyvatele drží v izolaci od okolního světa v jakémsi velkém koncentračním táboře, ale v pavilonu v Šanghaji se KLDR (Korejská lidově-demokratická republika) prezentuje jako ráj na zemi.

Podle svědků, kteří už pavilon navštívili, v něm skutečně visí nápis "Ráj lidstva." Podle jednoho z návštěvníků je pavilon oproti jiným malý a málo osvětlený.

Sousedy Severokorejců jsou Íránci.
Sousedy Severokorejců jsou Íránci. | Foto: Reuters

Uvnitř nabízí zmenšenou kopii věže Čučche, která stojí v Pchjongjangu. Čučche je název oficiálně ideologie, kterou se země řídí. Zahrnuje citáty a výroky zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena a jeho nástupce a syna Kim Čong-ila. Vše, co řeknou nebo nařídí, je součástí čučche.

Severokorejský pavilon nabízí fotografie rozesmátých, šťastných lidí. Pracujících na poli při sklizni, v nemocnicích, továrnách. Některé fotografie ukazují "vzorové" koupelny či obývací pokoje obyvatel KLDR. Na snímcích jsou prostorné byty s moderní elektronikou a koženými křesly.

Na videu jsou k vidění záběry z Korejské války, která v letech 1950 až 1953 rozdělila poloostrov na komunistický sever a proamerický jih.

Dorazí Kim?

Sám vůdce KLDR Kim Čong-il dorazil na návštěvu Číny v pondělí. Tradičně k tomu použil opancéřovaný vlak, protože se bojí létat letadlem.

Nejede však do Šanghaje, ubytoval se v hotelu ve městě Dalian nedaleko severokorejských hranic, kam se z nádraží přesunula jeho kolona více než padesáti limuzín.

Cesta nebyla ani jednou stranou oficiálně potvrzena, reportéři z místa nicméně hlásili, že dalianské nádraží i okolí čínská policie neprodyšně uzavřela.

Severokorejský vůdce nastupuje do auta v čínském městě Dalian.
Severokorejský vůdce nastupuje do auta v čínském městě Dalian. | Foto: Reuters

Pozorovatelé odhadují, že spíše než Expo by mohla být motivem Kimovy utajené cesty žádost o další hmotnou podporu strádající země ze strany Číny.

Na Expu každopádně zatím reprezentuje Severní Koreu muž číslo 2, předseda Prezídia Národního shromáždění Kim Jong-nam.

Hned vedle pavilonu Severní Koreje se nachází íránský pavilón. Íránci v Šanghaji prezentují především středověké perské malířství.

V Šanghaji nechybí ani další, mezinárodně dost izolovaný stát s totalitním režimem. Barma. Ta podle oficiálního katalogu chce ukázat pestrost národů a kultur, žijících na jejím území.

 

 

Právě se děje

Další zprávy