Expo: Severokorejci líčí štěstí komunismu. Přijel i Kim

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2010 19:37
Poslední stalinistický režim světa se světové výstavy účastní poprvé v historii
Severokorejský pavilon.
Severokorejský pavilon. | Foto: Reuters

Šanghaj - Na světové výstavě Expo v Šanghaji vystavuje celkem 191 zemí. Vůbec poprvé se na Expu objevuje poslední bašta ortodoxního komunismu ve světě. Severní Korea.

Její pavilón nabízí vizi šťastného a spokojeného života ve společnosti, zbavené vykořisťování, nezaměstnanosti a všech neduhů, kterými trpí takzvaný kapitalistický svět.

Ráj lidstva

Severní Korea ve skutečnosti trpí nedostatkem potravin i léků a režim vůdce Kim Čong-ila obyvatele drží v izolaci od okolního světa v jakémsi velkém koncentračním táboře, ale v pavilonu v Šanghaji se KLDR (Korejská lidově-demokratická republika) prezentuje jako ráj na zemi.

Podle svědků, kteří už pavilon navštívili, v něm skutečně visí nápis "Ráj lidstva." Podle jednoho z návštěvníků je pavilon oproti jiným malý a málo osvětlený.

Sousedy Severokorejců jsou Íránci.
Sousedy Severokorejců jsou Íránci. | Foto: Reuters

Uvnitř nabízí zmenšenou kopii věže Čučche, která stojí v Pchjongjangu. Čučche je název oficiálně ideologie, kterou se země řídí. Zahrnuje citáty a výroky zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena a jeho nástupce a syna Kim Čong-ila. Vše, co řeknou nebo nařídí, je součástí čučche.

Severokorejský pavilon nabízí fotografie rozesmátých, šťastných lidí. Pracujících na poli při sklizni, v nemocnicích, továrnách. Některé fotografie ukazují "vzorové" koupelny či obývací pokoje obyvatel KLDR. Na snímcích jsou prostorné byty s moderní elektronikou a koženými křesly.

Na videu jsou k vidění záběry z Korejské války, která v letech 1950 až 1953 rozdělila poloostrov na komunistický sever a proamerický jih.

Dorazí Kim?

Sám vůdce KLDR Kim Čong-il dorazil na návštěvu Číny v pondělí. Tradičně k tomu použil opancéřovaný vlak, protože se bojí létat letadlem.

Nejede však do Šanghaje, ubytoval se v hotelu ve městě Dalian nedaleko severokorejských hranic, kam se z nádraží přesunula jeho kolona více než padesáti limuzín.

Cesta nebyla ani jednou stranou oficiálně potvrzena, reportéři z místa nicméně hlásili, že dalianské nádraží i okolí čínská policie neprodyšně uzavřela.

Severokorejský vůdce nastupuje do auta v čínském městě Dalian.
Severokorejský vůdce nastupuje do auta v čínském městě Dalian. | Foto: Reuters

Pozorovatelé odhadují, že spíše než Expo by mohla být motivem Kimovy utajené cesty žádost o další hmotnou podporu strádající země ze strany Číny.

Na Expu každopádně zatím reprezentuje Severní Koreu muž číslo 2, předseda Prezídia Národního shromáždění Kim Jong-nam.

Hned vedle pavilonu Severní Koreje se nachází íránský pavilón. Íránci v Šanghaji prezentují především středověké perské malířství.

V Šanghaji nechybí ani další, mezinárodně dost izolovaný stát s totalitním režimem. Barma. Ta podle oficiálního katalogu chce ukázat pestrost národů a kultur, žijících na jejím území.

 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy