KLDR ruší příměří z roku 1953 a vyhrožuje Jihu útokem

Naďa Straková
27. 5. 2009 11:40
Jižní Korea se s USA chystá kontrolovat severokorejské lodě ve Žlutém moři
Raketa dlouhého doletu Taepodong-2. Pchjongjang vydal povel odpálit ji 5. dubna.
Raketa dlouhého doletu Taepodong-2. Pchjongjang vydal povel odpálit ji 5. dubna. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea se necítí být vázána dohodou o příměří uzavřenou s Jižní Koreou v roce 1953, protože Soul se aktivně připojil k námořní iniciativě Spojených států proti Severní Koreji.

USA a Jižní Korea hodlají kontrolovat ve Žlutém moři severokorejské lodě. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.

"Jakoukoli nepřátelskou akci proti našim mírovým plavidlům, včetně prohledávání a zabavování, budeme považovat za neodpustitelné narušení naší svrchovanosti a okamžitě zahájíme tvrdý vojenský protiúder," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí severokorejské armády ve zprávě KCNA.

Jižní Korea v úterý oznámila, že se připojí k námořní iniciativě Spojených států, v jejímž rámci budou obě země zastavovat severokorejské lodě a kontrolovat, zda nepřevážejí zbraně hromadného ničení.

Washington totiž Pchjongjang obviňuje z toho, že se chystá prodávat svůj jaderný know-how do zahraničí, například Sýrii.

Pchjongjang to považuje za vyhlášení války.

Pro severokorejskou vládu je prodej zbraní podle francouzské stanice France24 hlavním zdrojem příjmů.

KLDR také v pondělí oznámila, že provedla s úspěchem už druhý jaderný test, což znovu vyvolalo negativní ohlasy na celém světě.

Nesouhlas se severokorejskou jadernou zkouškou vyjádřila i Rada bezpečnosti OSN včetně Číny a Ruska. Rada dospěla k závěru, že KLDR porušila dvě předchozí rezoluce, přijaté po prvním severokorejském atomovém testu z roku 2006.

Obě Koreje spolu naposledy ve vodách Žlutého moře bojovaly v roce 1999 a 2002, přičemž za poslední rok KLDR svému jižnímu sousedu několikrát vyhrožovala útokem.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy