KLDR po šesti týdnech propustila amerického misionáře

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 2. 2010 10:54
Robert Park vyzýval diktátora Kim Čong-ila k rezignaci
O stalinistickém režimu nemá svět příliš informací.
O stalinistickém režimu nemá svět příliš informací. | Foto: Reuters

Peking - KLDR propustila na svobodu amerického misionáře korejského původu Roberta Parka.

Osmadvacetiletý muž přiletěl do čínského hlavního města Pekingu, napsal Reuters s odvoláním na jihokorejskou agenturu Jonhap.

Pchjongjang propuštění zdůvodnil tím, že muž svého činu litoval a přiznal, že podlehl propagandě západních států.

Park se za mřížemi v jedné z nejizolovanějších zemí světa ocitl loni 25. prosince. Tehdy chtěl protestovat proti represím v KLDR, a tak z Číny přešel přes zamrzlou hraniční řeku Tumen.

Když překračoval hranici, údajně křičel: "Přišel jsem sem, abych dokázal boží lásku". Cílem jeho cesty bylo odevzdat protestní nótu přímo do rukou vůdce Kim Čong-ila.

"Jsem americký občan. Přináším Boží lásku. Bůh vás miluje, Bůh vám žehná," stojí prý v listě, který s sebou Park, jehož kořeny jsou jihokorejské, nesl. "Prosím, otevřete hranice vaší země, abychom mohli přinést jídlo, léky a pomoc těm, kdo ji potřebují."

Američani za železnou oponou

Podle blízkých zadrženého muže měl Park vidění od Boha, podle kterého bude KLDR osvobozena a vykoupena. Faktem zůstává, že ilegální přechod hranice je v KLDR trestný. Mladému aktivistovi hrozilo původně tříleté vězení či pobyt v pracovním táboře.

Stejné obvinění si minulý týden vyslechl jiný Američan.

Loni byly v KLDR pro změnu kvůli překročení severokorejské hranice čtyři měsíce vězněny dvě americké reportérky. Ty dokonce u soudu dostaly trest dvanáct let v pracovním táboře, ale po vyjednávání bývalého amerického prezidenta Billa Clintona přímo v Pchjongjangu, jim bylo umožněno vrátit se do vlasti.

 

Právě se děje

Další zprávy