KLDR zadržela Američana, ilegálně vstoupil do země

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 12. 2009 8:05
Jde o mladého náboženského aktivistu, šel do KLDR hlásat boží lásku

Pchjongjang - Severní Korea zadržela občana USA, který se ilegálně pokusil vstoupit do KLDR.

Informovala o tom státní severokorejská média s tím, že muž překročil hranici se Severní Koreou minulý týden: 24. prosince. "Nyní je vyslýchán příslušnými orgány," uvedla Korejská ústřední tisková agentura.

Podle BBC jde o křesťanského aktivistu - osmadvacetiletého misionáře Roberta Parka, který chtěl svým činem protestovat proti represím v KLDR. Parkovi kolegové uvedli, že muž překročil řeku Tchu-men na hranici s Čínou. Když překračoval hranici, údajně křičel: "Přišel jsem sem, abych dokázal boží lásku".

Cílem jeho cesty bylo odevzdat protestní nótu přímo do rukou vůdce Kim Čong-ila. "Jsem americký občan. Přináším Boží lásku. Bůh vás miluje, Bůh vám žehná," stojí prý v listě, který s sebou Park, jehož kořeny jsou jihokorejské, nesl. "Prosím, otevřete hranice vaší země, abychom mohli přinést jídlo, léky a pomoc těm, kdo ji potřebují."

Podle blízkých zadrženého muže měl Park vidění od Boha, podle kterého bude KLDR osvobozena a vykoupena. Faktem zůstává, že ilegální přechod hranice je v KLDR trestný, mladému aktivistovi hrozí tříleté vězení či pobyt v pracovním táboře.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy