Soul - Severní Koreu v sobotu podle čínských médií postihl další kolaps internetových a mobilních sítí 3G. Pchjongjang již dříve obvinil Spojené státy ze zodpovědnosti za nedávné výpadky internetového připojení v této komunistické zemi.
Problémy nastaly v době, kdy se obě země dostaly do konfrontace kvůli zřejmě severokorejskému kybernetickému útoku na společnost Sony Pictures, která vyrobila film The Interview zesměšňující severokorejského vůdce Kim Čong-una.
Amerického prezidenta Baracka Obamu, který pohrozil KLDR za hackerské útoky odvetou, Pchjongjang napadl rasistickými urážkami.
"Spojené státy ... začaly narušovat internetové operace hlavních médií v naší republice," prohlásila podle agentury Reuters mocná severokorejská komise národní obrany a pohrozila Americe "důsledky za její nepřátelské činy". Mluvčí komise znovu odmítl obvinění amerických vyšetřovacích úřadů, které za zdroj útoků na Sony Pictures označily KLDR, a vyzval USA, aby předložily pro svá tvrzení důkazy. Obamu komise v prohlášení označila za "opici z tropického lesa".
Američtí činitelé po internetových výpadcích v KLDR sdělili, že Spojené státy za těmito událostmi nestojí. Nejmenovaný představitel Bílého domu uvedl, že vláda nemá k nejnovějšímu vyjádření KLDR a urážce amerického prezidenta žádný komentář, napsala agentura Reuters.
Internetové připojení a mobilní sítě třetí generace (3G) byly v Severní Koreji znovu ochromeny v sobotu večer, informovala podle agentury Reuters čínská státní tisková agentura Nová Čína. Podle americké společnosti Dyn Research, která sleduje telekomunikační infrastrukturu, byl přístup na internet v KLDR obnoven po více než pětihodinovém výpadku.
Podle jednoho z expertů této firmy Jima Cowieho se zdá, že šlo o výpadek, který okamžitě přerušil internetové připojení po celé zemi. Stejně rychle však bylo zřejmě obnoveno. Výpadek prý mohlo způsobit něco tak rutinního jako údržba. Rovněž ale prý mohlo jít o pokračování incidentů z posledního týdne, které se více podobaly útokům.
Sony Pictures po hackerských útocích oznámila, že uvedení filmu The Interview do kin v původním vánočním termínu ruší. Nakonec jej ale po tlaku politiků a veřejnosti uvolnila 24. prosince pro více než 300 kin v USA a umístila jej na internet pro americké uživatele.
Podle webu The Globe and Mail není jasné, kolik přístrojů v KLDR má připojení na internet. Moc jich ale zřejmě není. Podle analytiků z jihokorejského státního institutu pro rozvoj informační společnosti (KISDI) má izolovaná komunistická země s 25 miliony obyvatel pouze 1024 IP adres.
Severokorejský režim kontroluje i používání mobilních telefonů. Místní je užívají především k vnitrostátním hovorům, zahraniční telefonáty ani přístup na internet z nich není možný. Podle Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) je v zemi zaregistrováno přes dva miliony mobilních telefonů. Skutečný počet jejich uživatelů ale bude podle některých analytiků podstatně nižší; severokorejská elita totiž často používá více než jeden přístroj.
Od loňského roku KLDR umožňuje cizincům používat internet ve svém mobilním telefonu prostřednictvím sítí 3G. Tuto síť, která nyní pokrývá většinu velkých severokorejských měst, v zemi před více než pěti lety vybudovala společnost Orascom.