KLDR hrozí Soulu válkou za sankce

Reuters
25. 10. 2006 16:00
Pchjongjang - Severokorejský režim dnes varoval Jižní Koreu, že riskuje válku na poloostrově, pokud se připojí k sankcím Spojených států a Japonska.
Jihokorejské speciální jednotky včera nacvičovaly zásah na soulském mezinárodním letišti.
Jihokorejské speciální jednotky včera nacvičovaly zásah na soulském mezinárodním letišti. | Foto: Reuters

Hrozba se týká zejména zastavovaní a prohledávání severokorejských lodí plovoucích poblíž pobřeží Jižní Koreje.

Vláda v Soulu dosud váhá, zda s kontrolami začít - a to právě kvůli obavám z možného konfliktu se severem.

Rada bezpečnosti OSN schválila vůči KLDR sankce poté, co režim diktátora Kim Čong-ila provedl 9. října podzemní jaderný test a stal se tak devátou nukleární velmocí.

Součástí sankcí je i kontrola severokorejských plavidel s cílem zabránit dovozu a vývozu materiálu použitelného k výrobě jaderných zbraní.

Čína přitvrdila

Čína už kontroly provádí. Včera dokonce v hongkongském přístavu policie jednu severokorejskou loď zadržela. Chyběly jí potřebné dokumenty.

"Pokud se Jižní Korea ke kontrolám připojí, bude to znamenat vážnou krizi. Válečnou krizi," citovala dnes z vládního prohlášení severokorejská tisková agentura KCNA.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Dokument dále hovoří o tom, že Severní Korea by "přijala příslušná opatření" a její jižní soused "zaplatí vysokou cenu."

Severekorojské a jihokorejské síly se v minulosti na moři poblíž poloostrova několikrát ostřelovaly, poslední vážný střet se však odehrál už před šesti lety.

Čína včera dementovala informace, že Kim Čong-il považuje jaderný test za chybu a zavázal se, že další pokusy nebude provádět. Severokorejský lídr při setkání s čínskou delegací taková slova nepronesl, uvedlo včera Ministerstvo zahraničí v Pekingu.

Šéf japonské diplomacie Taro Aso dnes naopak prohlásil, že další atomový test Severní Koreje je pravděpodobný a že KLDR se zřejmě nevrátí k mezinárodním rozhovorům o ukočnení svého jaderného programu.

Japonsko se bojí terorismu

"Pokud mne paměť neklame, žádná jaderná mocnost nikdy nezůstla jen u jednoho testu," řekl japonský ministr. Tokio se zároveň obává, že v odvětě za sankce se Severní Korea pokusí na jeho území zorganizovat teroristický útok.

Z minulosti je Pchjongangu připisována zodpovědnost za pumový útok na jihokorejskou politickou delegaci v Rangúnu v roce 1983 a za výbuch letadla jihokorejské společnosti Korean Air o čtyři roky později.

Severní Korea má ve zbrani přes milión vojáků, Jižní Korea kolem 700 tisíc. Na jihu působí také americký kontingent o síle třiceti tisíc osob.

 

Právě se děje

Další zprávy