KLDR buduje záhadný tunel, ukazují satelitní fotografie

Martin Novák Martin Novák
26. 6. 2013 12:15
Staví se v jaderném komplexu Pangiri
Severokorejská jaderná střelnice Pangiri na záběrech jihokorejské televize.
Severokorejská jaderná střelnice Pangiri na záběrech jihokorejské televize. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Satelitní snímky odhalily, že Severokorejci budují nový podzemní tunel v komplexu Pangiri, který používají k jaderným testům.

Fotografie zveřejnil Americko-korejský institut působící na Univerzitě Johna Hopkinse v Baltimoru.

Na záběrech je vidět čerstvě vyhrabaná zemina, podle institutu práce na tunelu začaly přibližně v dubnu. Neznamená to, že by KLDR chystala v krátké době další atomový výbuch, ale z objevu vyplývá, že ve svém jaderném programu hodlá pokračovat.

V Pangiri Severokorejci uskutečnili už tři podzemní nukleární exploze. V letech 2006, 2009 a naposledy letos 4. února.

"Tato nová aktivita naznačuje, že Severní Korea se připravuje na další jaderné zkoušky, pokud diplomatická jednání neuspějí," uvedl analytik Joel Wit z Americko-korejského institutu.

Podle expertů institutu může nově budovaný tunel sloužit k opravám už existujících podzemních zařízení v jaderném komplexu, případně k odklízení odpadu.

Co se ale skutečně děje hluboko pod zemí, to ví jenom hrstka Severokorejců, kteří tam buď pracují, nebo kteří o tamním dění rozhodují.

Se stavbou podzemních tunelů má KLDR bohaté zkušenosti. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let Severokorejci vyhloubili tunel pod hranicí rozdělující poloostrov od války v roce 1953 a prokopali se až na jihokorejskou stranu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci v továrně.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci v továrně. | Foto: Reuters

Jihokorejští pohraničníci ale tunel odhalili a dnes patří k atrakcím pro turisty, kteří se do hraničního pásma vydají.

Americko-korejský institut už před třemi týdny také informoval o tom, že severokorejský jaderný reaktor v Jongbjonu je připravený k obnovení provozu a může během dvou měsíců znovu produkovat plutonium, potřebné pro sestrojení atomových zbraní.

Pchjongjang v polovině června nabídl Spojeným státům obnovení rozhovorů o svém jaderném programu a o hospodářské pomoci. Předtím oslovil Jižní Koreu s nabídkou dialogu o obnovení provozu ve společné průmyslové zóně Kesong na hranici obou států.

Severokorejská nabídka následovala po zhruba třech měsících vyostřené konfrontace, kdy režim v Pchjongjangu hrozil rozpoutáním války postupně Jižní Koreji, Japonsku i Spojeným státům.

 

Právě se děje

Další zprávy