Uprchlík z KLDR byl zatčen za špionáž. Udala ho sestra

Martin Novák Martin Novák
20. 5. 2013 13:26
Jihokorejská policie a kontrarozvědka drží běžence několik měsíců v izolaci
Severokorejší vojáci na hranici s Čínou.
Severokorejší vojáci na hranici s Čínou. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea soudí uprchlíka ze severu, kterého viní ze špionáže ve prospěch KLDR.

Proces s Jo Wo-sunem začal 9. května a na příběhu je pozoruhodné to, že na stopu agenta přivedla jihokorejské vyšetřovatele jeho sestra, napsal deník Washington Post.

Podle deníku Washington Post žil muž v Jižní Koreji od roku 2004, vystudoval vysokou školu a pracoval i na radnici v Soulu.

Z KLDR před nedávnem uprchla také jeho sestra. Stejně jako všichni běženci byla nejprve zavřená několik měsíců v izolaci ve sběrném táboře, kde se policie a zpravodajská služba snaží dlouhými výslechy a ověřováním informací zachytit možné agenty.

Jo Wo-sunova sestra vypověděla, že dva roky po útěku přešel její bratr čínsko-severokorejskou hranici zpět, aby se zúčastnil pohřbu matky. Severokorejská policie jej ale chytila, mučila a donutila ke spolupráci pod pohrůžkou, že "zničí celou jeho rodinu."

Pak prý začal sbírat informace o aktivitách některých uprchlíků a dodával je do Pchjongjangu.

Podívejte se na srovnání vojenské síly severu a jihu:

Sestra Jo Wo-suna později svoji výpověď odvolala, ale policie mezitím zjistila, že Jo Wo-sun po svém příjezdu před devíti lety lhal o své minulosti. Což ale není až tak neobvyklé.

"Je víceméně známo, že někteří uprchlíci si po příjezdu na jih vymýšlejí různé informace, aby takzvaně zvýšili svoji cenu. Ne vše, o čem vyprávějí, je pravda," řekl Aktuálně.cz český student koreanistiky Jaromír Chlada, který v minulosti absolvoval studijní pobyt jak v Severní, tak v Jižní Koreji.

Jihokorejský pohraničník.
Jihokorejský pohraničník. | Foto: Reuters

V Jižní Koreji nyní žije přes 25 tisíc Severokorejců, kteří uprchli přes Čínu a usadili se na jihu (zaminovanou a přísně střeženou hranici mezi Severní a Jižní Koreou přejít nelze). V posledních osmi letech se na jihu usadilo v průměru mezi dvěma až třemi tisícovkami Severokorejců ročně.

Za posledních pět let Jihokorejci zatkli pro podezření ze špionáže čtrnáct lidí, pocházejících ze severu. Otázkou je, kolik dalších jich na jihu působí, aniž byli odhaleni.

Dosud nejvýše postaveným uprchlíkem se stal v roce 1994 bývalý předseda severokorejského parlamentu Hvang Jang-jop, který před třemi lety zemřel. Významným uprchlíkem byl také politický vězeň Kang Čol-hvan, který po svém útěku napsal knihu Pchjongjangská akvária o trestaneckých koloniích v KLDR, kde strávil několik let.

Podle lidí, kteří zatčeného a souzeného Jo Wo-suna znali, na něm nebylo nic nápadné. Často hovořil o potřebě korejského sjednocení. Jeden z jihokorejských diplomatů, akreditovaných v Praze, ale nedávno řekl Aktuálně.cz, že na jihu má něco takového stále menší podporu.

"O sjednocení Koreje sní spíše už jen starší lidé, kteří ještě pamatují válku a rozdělení. Mladší generace už ne. Identifikují se s Jižní Koreou a ptají se, jaký smysl by mělo sjednocení. Ať si sever dělá, co chce," uvedl diplomat.

V posledních třech dnech napětí na poloostrově znovu eskaluje, protože KLDR od soboty zkouší na východním pobřeží rakety krátkého doletu KN-02, schopné zasáhnout cíl do vzdálenosti 120 kilometrů. Soul je od severokorejské hranice 190 kilometrů.

 

Právě se děje

Další zprávy