Tým německého ministerstva zahraničí několik dní prováděl technickou inspekci v objektu německého velvyslanectví v Pchjongjangu, řekl agentuře Reuters mluvčí úřadu. Podotkl přitom, že ohledně znovuotevření ambasády, uzavřené v březnu 2020, stále nepadlo konečné rozhodnutí.
Mnoho velvyslanectví přestalo v Pchjongjangu fungovat, protože KLDR za pandemie nedovolila výměnu personálu ani dovážení zásob loděmi. Podle stránek českého ministerstva je dočasně uzavřeno i české velvyslanectví v Pchjongjangu. Konzulární činnost za něj vykonává česká ambasáda v čínské metropoli Pekingu.
Izolovaná Severní Korea, v jejímž čele stojí diktátor Kim Čong-un, v době pandemie covidu přijala jedna z nejpřísnějších opatření na světě a prakticky úplně uzavřela své hranice.
Británie, která uzavřela ambasádu a stáhla svůj diplomatický personál z KLDR v květnu 2020, se nyní také chystá vypravit do Severní Koreje svůj tým, sdělil Reuters mluvčí britské diplomacie.
"Těší nás, že se někteří diplomaté vracejí do Pchjongjangu, a vítáme kroky KLDR ke znovuotevření hranic," konstatoval mluvčí. "Jsme v kontaktu se severokorejskou vládou prostřednictvím jejího velvyslanectví v Londýně a připravujeme brzkou návštěvu technicko-diplomatického týmu," dodal.
Zvláštní vyslanec Švédska pro Korejský poloostrov Peter Semneby agentuře Reuters řekl, že bylo dosaženo jistého pokroku k návratu švédských diplomatů do Pchjongjangu, odmítl ale uvést podrobnosti.
Jeden z oslovených diplomatů pod podmínkou anonymity upozornil, že uzavřené objekty se musí nejprve zkontrolovat, jestli v nich nebyla instalována odposlouchávací zařízení, musí se vyčistit od hmyzu a také po delší uzavírce zrekonstruovat.
Podle webových stránek NK Pro, zaměřených na Severní Koreu, fungovaly v lednu 2023 v KLDR ambasády devíti zemí, pouze Čína, Rusko, Mongolsko a Kuba měly dovoleno od loňského roku vystřídat personál.