Londýn/Praha - Václav Klaus české vládě neslíbil ratifikaci Lisabonské smlouvy. Čeká, co vyjedná s ostatními zeměmi sedmadvacítky. V úterý to Rádiu Česko řekl Klausův tajemník Ladislav Jakl.
Vláda se v pondělí dohodla na tom, že bude o Klausových požadavcích s EU jednat. Klausovi se prý však zatím nedostalo z vládní strany ujištění, že budeme požadovat právní záruky, a nikoli pouze politickou deklaraci šéfů vlád EU jako tomu je v případě záruk poskytnutých Irsku.
Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací," uvedl Jakl.
Takový postup by však pravděpodobně značil nutnost ratifikovat smlouvu ve všech zemích včetně Irska znovu, k čemuž se už postavilo odmítavě napříkald Rakousko.
Britský list The Times přišel mezitím s informací, že Václav Klaus prý nemá v úmyslu Lisabonskou smlouvu ratifikovat. Podle deníku to český prezident prohlásil na nedělní procházce.
"Nebojte, nepodepíšu," odpověděl údajně Klaus během procházky na naléhání kolemjdoucích, aby smlouvu nepodepisoval. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky, který byl v ten okamžik s Klausem, však tato slova nezazněla.
"Nepodepisujte, pane prezidente," prohlásil dle Sobotky citovaného ČTK jeden z diváků na Velké pardubické, kam s Klausem zavítali. "To řekněte panu předsedovi Senátu," opáčil prý Klaus.
Tisk v Británii si nynějších událostí v České republice velmi všímá. V případě, že by totiž nebyla ukončena ratifikace smlouvy do květnových či červnových britských voleb, chce jejich pravděpodobný vítěz David Cameron z Konzervativní strany vyhlásit o Lisabonu referendum. To by v euroskeptické Británii podle průzkumů neprošlo.
Pokud bude naopak proces ratifikace ukončen, Cameron referendum nevyhlásí. Znamenalo by to totiž de facto hlasování o dalším setrvání Británie v Evropské unii.
Lisabon je v současné době v ČR u Ústavního soudu. Ten projedná jeho kompatibilnost s českým právem veřejně 27. října. ČTK to sdělil generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Podle něj projednávání nepozdrží ani doplnění ústavní stížnosti, které skupina 17 senátorů chce soudu dodat ještě během tohoto týdne.
Klaus čeká s případným podpisem nejen na verdikt nejvyššího orgánu české justice, ale rovněž požaduje, aby vláda ČR vyjednala právně závazné záruky, že se evropské soudy nebudou snažit zvrátit české právní normy týkající se majetkových sporů ve věci Benešových dekretů.