Senátoři oznámili, že doplní svoji stížnost na Lisabon

Domácí Domácí
13. 10. 2009 7:49
To může zkomplikovat jednání Ústavního soudu
Jiří Oberfalzer
Jiří Oberfalzer | Foto: Senát

Praha - Rozhodnutí Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě se zřejmě pozdrží. Skupina sedmnácti senátorů chce totiž doplnit svoji stížnost, kterou kvůli reformnímu dokumentu Evropské unie podala.

"Ve čtvrtek dodatek podáme. Pokud ne, bude to nejpozději do konce týdne," řekl Lidovým novinám zástupce senátorů Jiří Oberfalzer.

"Cokoliv nového může znamenat komplikace," vysvětlil deníku generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Senátoři tvrdí, že jde pouze o doplnění dříve podané stížnosti. "Jsou to body týkající se Římské smlouvy, respektive lisabonské novely té smlouvy," naznačil Oberfalzer.

Zákonodárci, rekrutující se především z ODS, podali stížnost k Ústavnímu soudu koncem září. Nejprve napadli takzvaný vázaný mandát, který zabraňuje vládě, aby převáděla pravomoci na Brusel bez souhlasu parlamentu. Tuto výtku ovšem ústavní soudci zamítli.

Nyní Oberfalzer očekává, že soud zodpoví otázku, zda je Evropská unie mezinárodní organizací, nebo superstátem. Přesný termín projednávání dosud nebyl stanoven.

Stížnost komplikuje dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Chybí podpis prezidenta Václava Klause, který je jedním z nejhlasitějších kritiků dokumentu. Česko je tak jedinou zemí sedmadvacítky, která Lisabon dosud nepřijala.

 

Právě se děje

Další zprávy